Aktualności arrow Urząd Miasta i Gminy arrow Wydarzenia arrow Dr Cezary Chlebowski - Honorowy Obywatel Końskich
Dr Cezary Chlebowski - Honorowy Obywatel Końskich Drukuj Email
(2013-05-17)
 
9 maja 2013 roku w Warszawie zmarł dr Cezary Chlebowski.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 Maja 2013 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Od 9 sierpnia 1990 roku był Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Końskie.
 
Dr Cezary Chlebowski - pisarz, publicysta i historyk, autor książek i szkiców poświęconych mało znanym wydarzeniom z dziejów polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Jak wspominają Przyjaciele dr Cezary Chlebowski był gorącym patriotą, wspaniałym, prawym Człowiekiem. Harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej. Odkrył na nowo i przekazał tradycję Armii Krajowej młodemu pokoleniu Polaków, zaszczepiając mu marzenie o wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Autor kilkunastu książek, wydanych w łącznym ponadmilionowym nakładzie, w tym fascynujących prac o Janie Piwniku "Ponurym" i "Wachlarzu" dywersji Armii Krajowej na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej.

Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Armii Krajowej.

Do słynniejszych prac zmarłego należą:
"Nocne szlaki" (1964) - będąca opowieścią o tatrzańskich kurierach podczas okupacji,
"Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" (1968) - dokumentalna relacja z działań zgrupowania AK dowodzonego przez Jana Piwnika "Ponurego",

Cezary Chlebowski, urodził się 15 lutego 1928 roku w Grodźcu, który obecnie stanowi jedną z dzielnic Będzina w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez większość życia silnie związany był z Ziemią Świętokrzyską. Członek Związku Harcerstwa polskiego po wybuchu II wojny światowej Szarych Szeregów.

Wielokrotnie odznaczany w tym między innymi Srebrnym Krzyżem za Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.