Aktualności arrow Urząd Miasta i Gminy arrow Wydarzenia arrow Uroczyste obchody 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich
Uroczyste obchody 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich Drukuj Email
(2013-05-07)
Przed Świątynią Grecką w Parku Miejskim odbyły się uroczyste obchody 222 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich. Na placu zgromadziły się władze miasta i powiatu, radni, Poczty Sztandarowe, młodzież szkolna, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy miasta.
 
Tegoroczne obchody były wyjątkowe. Młodzież z Gimnazjum NR 2 w Końskich pod kierunkiem zastępcy Dyrektora Waldemara Ceckiego zatańczyła Poloneza w strojach epokowych. Na schodach Świątyni Greckiej zgromadzili się przedstawiciele władz Miasta i Gminy Końskie na czele z Burmistrzem Michałem Cichockim, Starostwo Powiatowe reprezentował wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart. W uroczystych obchodach uczestniczyli również zaproszeni goście z partnerskiego miasta ukraińskiego Mogilev Podolski, które reprezentował Burmistrz Piotr Brovko oraz Snizhana Kaniuk i Inha Shcherbakowa. Wszyscy wystąpili z biało - czerwonymi kotylionami, które przygotowały koneckie Amazonki pod kierunkiem Reginy Maciejczyk. Całość poprowadził zastępca burmistrza Krzysztof Jasiński. Uroczystość uświetnił chór z Gimnazjum ze Stadnickiej Woli pod kierunkiem Anety Karbownik, natomiast „Rys historyczny” przedstawiła Martyna Wieczorek - uczennica w/w Gimnazjum. Jak co roku nad musztrą druhów z OSP czuwał Komendant Miejsko-Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych - Jan Chrabąszcz. Podczas uroczystego wciągnięcia flagi asystę stanowiła młodzież ZDZ w Końskich z klasy policyjnej i wojskowej oraz harcerze Koneckiego Hufca.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Michał Cichocki mówił o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, która jest wspólnym dziedzictwem wielu pokoleń. Głos zabrał także Burmistrz ukraińskiego miasta dziękując za zaproszenie przypominając jednocześnie o współpracy polsko-ukraińskiej. Na koniec pozdrowił wszystkich mieszkańców Końskich.

Uroczyste obchody 3 Maja w Parku Miejskich zakończył wystrzał trzech salw armatnich zaprezentowany przez grupę rekonstrukcyjną kierowaną przez Adama Kwiela. Następnie ulicami miasta ruszyła kolorowa parada prowadzona przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Józefa Świerczyńskiego do kolegiaty św. Mikołaja, gdzie celebrowana była msza św. w intencji Ojczyzny.

Po południu w Parku Miejskim odbyły się XXIII Biegi Uliczne, które zgromadziły całe rodziny, by wspólnie uczcić święto majowe. Głównym fundatorem nagród dla zwycięzców biegów ulicznych był Urząd Miasta i Gminy Końskie.

Natomiast na letniej scenie prezentowały się młode wokalistki ze Studia Piosenki Domu Kultury, Miejska Orkiestra z Opoczna oraz gwiazda wieczoru, zdobywczyni dwóch Fryderyków - Mela Koteluk. Uwieńczeniem radosnego święta majowego był pokaz sztucznych ogni.