Aktualności arrow Miasta Partnerskie arrow Kronika współpracy arrow Międzynarodowy zimowy obóz narciarski - Kościelisko 2013, już za nami
Międzynarodowy zimowy obóz narciarski - Kościelisko 2013, już za nami Drukuj Email
(2013-02-26)
Już po raz dziewiąty w dniach 17-23 lutego 2013 r. w Kościelisku, odbył się Międzynarodowy Zimowy Obóz dla młodzieży z krajów grupy wyszehradzkiej. Uczestnicząca w nim młodzież z Końskich, słowackiej Šali, czeskiego Telč’a i węgierskich Oroszlan przez tydzień jeździła na nartach, snowboardzie, śpiewała wspólnie piosenki, a podczas wieczorów narodowych poznawała kulturę i historię każdego z miast.
 
Organizatorem tegorocznego obozu była Gmina Końskie, która otrzymała częściowe wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego dzięki czemu w zimowisku wzięło udział aż 128 uczestników, w tym 35 uczniów z pięciu koneckich szkół: Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli, Gimnazjum nr 1 w Końskich, Zespołu Szkół w Rogowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. W charakterze opiekunów w obozie uczestniczyli: Magdalena Hurec, Iwona Banasik, Jacek Janus oraz Jan Kania, kierownikiem obozu był Paweł Milcarek, tłumaczem Monika Krawczyk a pomoc pielęgniarską świadczyła Beata Podolak. Organizatorów reprezentowali Sylwia Fatalska i Krzysztof Jasiński.

Organizatorzy i kadra obozu starali się podczas tygodniowego pobytu wyeliminować nudę i uatrakcyjnić pobyt poprzez program, który charakteryzował się dynamiką i właściwą organizacją czasu wolnego.

Oficjalne otwarcie obozu nastąpiło w niedzielę 17 lutego, podczas którego przedstawiono program obozu oraz przypomniano o zasadach bezpiecznego poruszania się po stokach. Wszyscy uczestnicy otrzymali kamizelki odblaskowe oraz koszulki obozowe, które były znakiem rozpoznawczym każdego kraju. Uczniowie z Końskich otrzymali koszulki w kolorze czerwonym. Oficjalnym hasłem obozu było: „Sport Brings Us Together”. Między uczestnikami nawiązały się nowe znajomości, a niekiedy odnowione te starsze z lat ubiegłych. Uroczystość zakończyła dyskoteka.

Poniedziałkowy wieczór poświęcony był prezentacji naszego kraju. W rolę konferansjera wcielił się Paweł Milcarek, który poprowadził całość począwszy od prezentacji multimedialnej naszego kraju i miasta poprzez występy artystyczne w wykonaniu uzdolnionej koneckiej młodzieży, kończąc na zabawach przy współudziale uczestników z wszystkich zaprzyjaźnionych miast. Poczuciem humoru i umiejętnością zabawiania tłumu wykazał się Jacek Janus przebrany w klubową maskotkę KSSPR „Kamuś”. Wieczór Polski został nagrodzony przez uczestników obozu ogromnym aplauzem.

Przez 5 dni wszyscy uczestnicy szusowali na stokach Witowa oraz Białki Tatrzańskiej, gdzie doskonalili swoje umiejętności jazdy na nartach oraz snowboardzie. Oprócz jazdy na nartach na uczestników czekały inne ciekawe atrakcje, były to m.in.: ognisko z udziałem regionalnej kapeli góralskiej, która na wesoło zapoznała uczestników z piosenkami, zwyczajami i kulturą góralską; aby rozgrzewać zmęczone mięśnie młodzież odwiedziła baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie czekało na nich wiele ciekawych atrakcji m.in. rwąca rzeka, zjeżdżalnie, basen sportowy, jacuzzi czy masaże wodne. Podczas obozu odbył się prawdziwy kulig: z saniami, dzwoneczkami, pochodniami, końmi połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Był także czas na zwiedzanie zimowej stolicy Polski - Zakopanego. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji tego zimowego pobytu w Kościelisku. Najważniejsze jednak, że dzieci wróciły uśmiechnięte, wypoczęte i pełne wrażeń.

Szczególnym dniem był wtorek 19 lutego. Był to Dzień Wyszehradzki. Po powrocie z nart na młodzież czekali już znamienici goście: Michał Cichocki - Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Martin Alfoldi - Burmistrz Miasta Šal’a, Roman Fabes - Burmistrz Miasta Telč oraz Károly Tákacs - Burmistrz Miasta Oroszlany. Po uroczystym otwarciu i powitaniu gości zaprezentowano kilka faktów z historii Grupy Wyszehradzkiej i Funduszu Wyszehradzkiego. Punktem kulminacyjnym było podpisanie umów. Nasze miasto po raz kolejny podpisało umowę partnerską ze słowackim miastem Šal’a oraz miastem węgierskim Oroszlany.

Do programu współpracy wpisano m.in. deklarację zorganizowania podobnego zimowego obozu, tym razem projekt składa miasto Šal’a. Po złożeniu oficjalnych podpisów oraz prezentacji Grupy Wyszehradzkiej nadeszła chwila na słodką niespodziankę - torty z herbami miast.

Życie na obozie silnie zintegrowało większość uczestników i opiekunów ze wszystkich krajów. Okazało się, że bariera językowa nie jest wielką przeszkodą do wspólnej zabawy.

Co więcej, młodzież zaczęła uczyć się języków od innych nacji. Na pożegnaniu nie obyło się bez łez i zapewnień o spotkaniu na następnym obozie. Wszyscy zapewne będą pozytywnie wspominać pobyt w Polsce. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku obóz będzie równie udany.