Šal'a Drukuj Email

Šal'a
Słowacja

Podpisanie pierwszej umowy: 2002 rok
Burmistrz: Martin Alföldi
Powierzchnia: 45,10 km2
Ludność: 25 tys.
 
 
 
  
 
 
Šal'a, jest nowoczesnym, dobrze rozwiniętym gospodarczo i kulturowo miastem leżącym w zachodniej części Słowacji na Nizinie Naddunajskiej, nad rzeką Vah (czt. Wag).

Od 1996 roku jest siedzibą jednego z siedmiu okręgów w regionie Nitra obejmującego 13 sołectw (wspólnot). Jest siedzibą administracyjnych, sądowniczych, szkolnych, medycznych i kulturalnych instytucji. Do dyspozycji uczniów jest sześć szkół podstawowych, jedno gimnazjum, szkoła artystyczna, wiele szkół średnich takich jak: szkoła rolnicza, szkoła chemiczna, Wyższa Szkoła Chemiczna.

Miasto posiada dobrze rozwiniętą bazę sportową i kulturalną. Na uwagę zasługują Dom Kultury, hala teatralna i estradowa, 2 kina (w tym kino letnie), hala sportowa, 2 baseny, kręgielnia i korty tenisowe. Dzięki położeniu geograficznemu i klimatycznemu miasto specjalizuje się w rolnictwie, agroturystyce i branżach pokrewnych.

W ostatnim czasie widoczny postęp został osiągnięty w sektorze usług a przede wszystkim w przemyśle chemicznym (Firma Duslo AG zatrudnia znaczną część mieszkańców). Spośród innych działów należy wymienić przemysł maszynowy, budownictwo, gospodarkę wodną.
 
 
 
 
Charakterystyczne zabytki:
 
 
Użyteczne adresy:

Mesto Šaľa
Námestie Sv. Trojice 7
92715 Šaľa
tel. 421-031-770-5981
tel. 421-031-770-6021

strona internetowa: www.sala.sk