Konecki Wrzesień 2007 Drukuj Email
    W dniach 31 sierpnia - 2 września 2007 r odbyły się uroczyste obchody "Koneckiego Września".
W piątek kombatanci i harcerze, oraz uczniowie szkół odwiedzili miejsca akcji zgrupowania "Robota" m.in. Rogów, Koczwarę, Smarków, Wielką Wieś, Antoniów, Niekłań, Wólkę Plebańską i Wąsosz), gdzie zapalili znicze i oddali hołd bohaterom tamtych wydarzeń.
    Sobotnie obchody rozpoczęły się na miejscowym cmentarzu, gdzie pod Pomnikiem Partyzantów o godz. 17.00 odbył się uroczysty Apel Poległych z udziałem kombatantów, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, Miejskiej Orkiestry Dętej, harcerzy, przedstawicieli władz samorządu Miasta i Gminy Końskie, powiatu koneckiego, oraz licznie zaproszonych gości m.in. Przemysława Gosiewskiego- wicepremiera Rządu RP, Haliny Olendzkiej-Sekretarza Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Michała Okły Senatora oraz posłów: Marii Zuby, Krzysztofa Grzegorka, Krzysztofa Lipca, Konstantego Miodowicza, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Janusza Skibińskiego, a także licznie przybyłych mieszkańców.

 

Konecki Wrzesień 2007

O godzinie 18.30 w Bibliotece Publicznej miała miejsce premiera książek o tematyce historycznej wydanych przez Wydawnictwo ARSLIBRIS oraz spotkanie z autorami- Janem Zbigniewem Wroniszewskim, Markiem Jedynakiem oraz spotkanie z kombatantami. Po zakończeniu spotkania autorskiego jego uczestnicy zostali zaproszeni na wieczór wspomnień, gdzie kombatanci i historycy mogli podejmować dyskusje dotyczące walk hitlerowskich na naszych terenach w czasie okupacji hitlerowskiej.

Konecki Wrzesień 2007

Niedziela rozpoczęła się mszą św. polową w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich w intencji Ojczyzny.
Na wyróżnienie zasługują dzieci klas pierwszych szkół podstawowych, które wzięły udział w tej oto mszy. Ceremonia poświęcenia podręczników i przyborów szkolnych była swoistym dialogiem pokoleń.

Konecki Wrzesień 2007

O godz. 17.00 w Parku Miejskim miało miejsce wielkie widowisko historyczne.Była to rekonstrukcja odbicia koneckich partyzantów więzienia niemieckiego. Funkcje tego oto więzienia pełniła dawna świątynia grecka (kino Antyczne), a w rolę partyzantów jak i niemieckich okupantów wcieliła się Grupa Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych.
Całości tej niezwykłej inscenizacji partyzanckiej akcji z czasów hitlerowskiej okupacji towarzyszyło szereg emocji, które były obecne wśród wszystkich uczestników tego widowiska historycznego.

Konecki Wrzesień 2007

Na koniec dwudniowego święta o godz. 19.00 wystąpiła częstochowska grupa Habakuk, która zaprezentowała m.in. utwory Jacka Kaczmarskiego zaaranżowane w stylu reggae.

Konecki Wrzesień 2007


Konecki Wrzesień 2007