Aktualności arrow Urząd Miasta i Gminy arrow Wydarzenia arrow Pomnik w hołdzie mieszkańcom ziemi koneckiej
Pomnik w hołdzie mieszkańcom ziemi koneckiej Drukuj Email
(2012-05-28)
W sobotnie przedpołudnie (26.05. 2012r) w miejscowości Piekło na mszy polowej zebrali się samorządowcy, uczniowie oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy z okolicznych wsi. Na szlaku turystycznym w Piekle odsłonięty został Pomnik ku czci pomordowanym mieszkańcom 6 kwietnia 1940r. przez hitlerowców.
 
Byli to przypadkowi mieszkańcy Stadnickiej Woli, Piekła, Nieba, Izabelowa , dzisiejszej ul. Leśnej i Grzybowej. 6 kwietnia 1940r. żołnierze niemieccy w celu wyłapania żołnierzy z oddziału „Hubala” – zorganizowali akcję łapanki ludności cywilnej. Pomnik po latach starań powstał z inicjatywy obecnego sołtysa i zarazem radnego Jana Lachowskiego ze Stadnickiej Woli.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Końskie Michał Cichocki oraz Krzysztof Jasiński – z-ca. W swoim wystąpieniu Burmistrz U MiG wyraził wdzięczność inicjatorom tego przedsięwzięcia, „aby wydarzenia sprzed 72 lat nie zostały wymazane z naszej pamięci”. W trakcie Mszy Św. koncelebrowanej przez dziekana Andrzeja Zaparta i proboszcza Tomasza Janickiego – powiedziano, że „historia jest nauczycielką życia, a kraj bez historii traci swoją tożsamość”.

Po homilii dokonano poświęcenia pomnika, na którym wygrawerowanych jest 16–cie nazwisk pomordowanych mieszkańców. Następnie poszczególne delegacje złożyły okolicznościowe wieńce. Obecny na uroczystości był Roman Dziurdź – świadek tamtych wydarzeń. Natomiast Jerzy Plaskota, który stracił ojca w wzruszający sposób wyrecytował poetycką opowieść wspominającą tamte wydarzenia.

Na zakończenie młodzież z Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno – muzyczny.

W uroczystościach udział wziął również Starosta Bogdan Soboń. Pomnik powstał przy wsparciu Gminy oraz grupy inicjatywnej sołectw Stadnickiej Woli, Nieba i Piekła.