Aktualności arrow ZAPYTAJ BURMISTRZA arrow Nowa nawierzchna na drodze Końskie - Czarna oraz światła na Warszawskiej
Nowa nawierzchna na drodze Końskie - Czarna oraz światła na Warszawskiej Drukuj Email

(2009-05-25)

 PYTANIE 1: Witam serdecznie. Czy jest szansa i jeśli tak to w jakim czasie na położenie nowej nawierzchni na drodze Końskie - Czarna? Jest to droga często uczęszczana ale niestety niebezpieczna, szczególnie w sezonie letnim. Powodem tego jest jej szerokość, która niestety jest niewystarczająca dla bezpecznej jazdy rowerzystów, którzy naprawdę często z niej korzystają. A i kierowcy nie są zadowoleni gdyż ruch staje się tam coraz większy, co niestety nie poprawia komfortu użytkowania tej drogi. Dlatego proszę o podjęcie działań w tej sprawie. Na pewno ucieszyło bo to wielu mieszkańców okolicznych miejscowości jak i miłośników turystyki z Końskich, którzy chętnie podziwiają piękno tamtejszej okolicy.

Pozdrawiam Konecczanin

ODPOWIEDŹ 1: Często jeżdżę tą trasą i podzielam opinię jej szczególnej urodzie. Ruch na niej zwiększył się ostatnio, bo remont drogi 42 zarówno w samych Końskich ( ul. Partyzantów ), jak i poza miastem jest sporym utrudnieniem. Co do meritum: jest to droga powiatowa, trudno mi więc wypowiadać się o szansach na jej remont. W przeszłości wielokrotnie gmina zwracała się do Starostwa Powiatowego w Końskich w tej sprawie, postulując jednocześnie budowę ścieżki rowerowej równolegle do drogi. I Pana uwagi również przekażę tam z gorącym poparciem.

Pozdrawiam Krzysztof Obratański

PYTANIE 2: Mam do Pana krótkie pytanie i proszę o krótka odpowiedź. ILE LUDZI JESZCZE MA ZGINĄĆ NA SKRZYŻOWANIU PRZY UL. WARSZAWSKIEJ Z UL. ARMII KRAJOWEJ ZANIM SZANOWNY PAN PODEJMNIE KROKI W CELU URUCHOMIENIA SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ NA TYM SKRZYŻOWANIU, WIĘC PYTAM JESZCZE RAZ!!! ILE???????? CHYBA, ŻE WOLI PAN MOZE ZROBIC JESZCZE KILKA BARDZO KOSZTOWNYCH IMPREZ W PARKU I CZEKAĆ NA  
KOLEJNE OFIARY. 

ODPOWIEDŹ 2: Szanowny Panie Karolu, podzielam Pana ból i wściekłość po kolejnej  bezsensownej śmierci na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z ul. Staszica i Armii Krajowej. Mam nadzieję, że dotyczący tej sprawy artykuł w "Echu Koneckim" zwolnił mnie z części odpowiedzi. Dla przypomnienia więc: jest to skrzyżowanie drogi wojewódzkiej (za którą odpowiada Marszałek Województwa) z drogami powiatowymi (te z kolei podlegają Starostwu Powiatowemu w Końskich). Pochlebia mi wyrażone w Pana mailu przekonanie, że burmistrz wszystko może i w związku z tym za wszystko odpowiada. Tylko w miastach na prawach powiatu wszystkie drogi mają jednego zarządcę - prezydenta miasta (w naszym województwie takim jedynym miastem są Kielce). Moim zdaniem to rozsądne rozwiązanie powinno obejmować wszystkie miasta, bo kogo to obchodzi, że drogi mają różnych zarządców i właścicieli - przeciętny człowiek najzwyczajniej w świecie chciałby mieć drogi po prostu dobre, a nie gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Póki jednak tak nie jest, do zarządców innych niż gminne dróg mogę tylko apelować, wnioskować, prosić i naciskać. Paradoksalnie, Pan, Panie Karolu, może mi w tym pomóc. W wyborach samorządowych wybiera się nie tylko burmistrza, ale i radnych do sejmiku wojewódzkiego (to oni wybierają marszałka województwa, uchwalają budżet i rozliczają go) i radnych powiatowych (oni z kolei wybierają starostę, uchwalają budżet powiatu i rozliczają go). Proszę sobie przypomnieć, na kogo Pan głosował i kto Pana reprezentuje w Sejmiku i Radzie Powiatu. Proszę do swoich reprezentantów się zwrócić - tak jak do mnie - i odwołać do ich  obowiązków. To naprawdę może pomóc moim działaniom. 

PS. Imprezy, które gmina organizuje w parku  miejskim, choć staramy się o ich wysoką jakość, nie są "bardzo kosztowne". W ubiegłym roku z budżetu gminy - w przeliczeniu na jednego mieszkańca - na kulturę wydaliśmy ok. 40 zł. Dla porównania: na oświatę: ok. 780 zł, na pomoc społeczną: blisko 400 zł, na inwestycje: ok. 434 zł. Za zeszły rok - po raz kolejny - zajęliśmy drugie miejsce w Polsce w kategorii miast powiatowych w dziedzinie sprawności zarządzania, mierzonej m.in. niskimi wydatkami na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca.                                                                       

Pozdrawiam Krzysztof Obratański

____________________________________________________________________

W celu usprawnienia i poprawienia kontaktu Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego z mieszkańcami naszego miasta proponujemy Państwu dział ZAPYTAJ BURMISTRZA.
Możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy urzędu, planów, problemów,
a także strategii rozwoju miasta.
  Odpowiedzi wraz z najciekawszymi pytaniami będziemy zamiszczać raz w tygodniu.