Aktualności arrow ZAPYTAJ BURMISTRZA arrow Skatepark na "Sokolni"; Wodociąg przy ul. Grzybowej
Skatepark na "Sokolni"; Wodociąg przy ul. Grzybowej Drukuj Email

PYTANIE: W ubiegłym tygodniu w "Tygodniku Koneckim" przeczytałem artykuł  o inwestycjach związanych z Orlikiem 2012 i nie znalazłem tam żadnej informacji o skateparku który rzekomo miał powstać w związku z tym przedsięwzięciem. Z ostatniej Pana odpowiedzi udzielonej na forum wynikało że taki obiekt powstanie. Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie konkretnej informacji na ten temat.

ODPOWIEDŹ: Inwestycje na Sokolni to właściwie równolegle dwie sprawy: jedna, to " Orlik 2012 " oparty na programie rządowym i zewnętrznych dotacjach, na podstawie sztywno przyjętego projektu obejmującego dwa boiska z oświetleniem i zapleczem socjalnym, druga natomiast to samodzielna, za własne pieniądze realizowana inicjatywa gminy. Sam " Orlik" oddany zostanie do użytku do końca kwietnia i dla potrzeb rozliczenia się z Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Marszałkowskim, które go współfinansowały nie może być inny, natomiast do końca czerwca wykonamy pozostałe zamierzenia: dodatkowe trawiaste boisko do piłki nożnej, plac zabaw dla dzieci i właśnie skatepark. Ten ostatni budzi mieszane uczucia, podnoszą się bowiem głosy ostrzegające przed możliwymi wypadkami i urazami. Dlatego prawdopodobnie zaczniemy od elementów podstawowych, które - o ile pomysł się sprawdzi - mogą być następnie uzupełniane i rozbudowywane.

Pozdrawiam
Krzysztof Obratański

PYTANIE 2:

Szanowny Panie

Mieszkamy w Warszawie ale od bardzo dawna posiadamy nieruchomość przy ul Grzybowej i jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem tej części miasta. Prosimy o informację o realnym harmonogramie budowy wodociągu w tym rejonie na podstawie pozwolenia które zostało wydane w zeszłym roku dnia  20.06. Będziemy wdzięczni za informacje dotyczące ewentualnych innych planów inwestycyjnych dla tego rejonu. Pomoże nam to w podjęciu naszych decyzji inwestycyjnych.

                                                        pozdrawiam Krzysztof i Ewa Płonka

 ODPOWIEDŹ: W czerwcu ub. roku pozwolenie na budowę wodociągu do Nieba i Piekła ( jak to brzmi!)  wraz z ul. Grzybową uzyskała gmina Końskie i wystąpiła o przepisanie go na Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Dawny zakład budżetowy przekształciliśmy w spółkę i powierzyliśmy mu wykonywanie zadań gminy z prostego powodu: spółka jest podatnikiem podatku Vat i może go odzyskać z Urzędu Skarbowego, a Gmina nie. Od kiedy roboty wodociągowe i kanalizacyjne objęte zostały stawką 22% - czyli od 1 stycznia 2008 r. - to daje istotne oszczędności.

PWiK pozwolenie na budowę uzyskało wczesną jesienią ubiegłego roku. Nie podjęło natychmiastowej decyzji o budowie z kilku istotnych przyczyn. Główny problem to tzw. ekonomiczność zadania. Przy kosztorysie inwestorskim przekraczającym kwotę 2,5 mln zł istotnym obciążeniem projektu jest stosunkowo niewielka ilość osób, które są potencjalnymi odbiorcami. Przypominam, że ul. Grzybowa to 39 osób, Niebo – 91, a Piekło - 4. Przy jednoczesnym zobowiązaniu do budowy wodociągu do Sworzyc-Kolonii i Poraju ( istotnym ze względu m.in. na budowę tam drogi w ramach programu tzw. "schetynówek" ) oraz we wsiach Baczyna i Paruchy (304 mieszkańców) wymagało to głębokiej analizy (łączna wartość kosztorysowa - 11 mln zł, roczne przychody PWiK - ok. 7,5 mln zł).

Ostatecznie decyzja o budowie wodociągu do Sworzyc-Poraju własnymi siłami spółki, zmniejszająca o prawie 60% planowane koszty, pozwoliła na przyjęcie odpowiedzialnego programu inwestycyjnego, polegającego na etapowaniu zadań. Zgodnie z tym harmonogramem do końca kwietnia tego roku ogłoszone zostaną przetargi na budowę wodociągu Niebo - Piekło etap I ( od końcówki wodociągu w ul. Południowej do Nieba - łącznie z ul. Grzybową ) oraz wodociągu Baczyna - Paruchy etap I (budowa ujęcia wody). Przewidywane rozstrzygnięcia przetargów nastąpić powinny w końcu maja (o ile nie będzie protestów w postępowaniu przetargowym), fizycznie prace mogą się więc rozpocząć w połowie czerwca. Po podpisaniu umów zorganizujemy spotkania z mieszkańcami, by przekazać szczegółowe informacje.

Być może z punktu widzenia Państwa pytania ta odpowiedź grzeszy nadmiarem szczegółów, bo rzadko kogo obchodzi, co ile kosztuje i skąd gmina czy jej spółki biorą pieniądze, ale w sytuacji, gdy sami zainteresowani partycypują w kosztach takich inwestycji to chyba ważne wiadomości.

Poza wodociągiem dla interesującego Państwa rejonu przygotowujemy program kanalizacji opartej na przydomowych oczyszczalniach ścieków. O ile dla budowy wodociągu nie możemy liczyć na pomoc unijną, bo znacznie przekraczamy granicę 75% zwodociągowania gminy, o tyle w przypadku kanalizacji jest ona jak najbardziej realna.

Pozdrawiam
Krzysztof Obratański

____________________________________________________________________

W celu usprawnienia i poprawienia kontaktu Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego z mieszkańcami naszego miasta proponujemy Państwu dział ZAPYTAJ BURMISTRZA.
Możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy urzędu, planów, problemów,
a także strategii rozwoju miasta.
  Odpowiedzi wraz z najciekawszymi pytaniami będziemy zamiszczać raz w tygodniu.