Konecki Wrzesień 2016 Drukuj Email
(2016-09-07)

W piątkowy poranek 2 września Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim, Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Końskich Markiem Kozerawskim, członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich Franciszkiem Teleckim i Janem Lagnerem oraz prawnikiem Janem Nowakiem udali się na cmentarz parafialny w Dąbrówce by złożyć wieńce oraz zapalić znicze na grobach Józefa Kazimierza Wroniszewskiego oraz Jana Zbigniewa Wroniszewskiego Honorowych Obywateli Końskich oraz inicjatorów obchodów „Koneckiego Września”.

Wieczorem w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich licznie zebrani mieszkańcy, władze samorządowe oraz zaproszeni goście mieli okazję po raz pierwszy, na publicznym pokazie w Końskich, obejrzeć film dokumentalny w reżyserii konecczanki Anny Kuśmierczyk o mieszkańcu naszego miasta, żołnierzu Armii Krajowej Stanisławie Janiszewskim ps. „Dewajtis”. Film poprzedziła prelekcja dr Marka Jedynaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pt. „Cichociemni na Ziemi Koneckiej”.

Główneobchody „Koneckiego Września”, które w tym roku objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odbywały się w sobotnie popołudnie na koneckim cmentarzu. Na najważniejszą uroczystość patriotyczną zorganizowaną przez Samorząd Miasta i Gminy Końskie przybyło wielu znamienitych gości. Nie zabrakło kombatantów i ich rodzin, żołnierzy, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców naszego miasta.

Oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele pw. św. Anny celebrowana przez księdza Tomasza Janickiego, podczas której wiersze patriotyczne recytował Bogdan Brzyski, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni w kolumnie marszowej udali się pod Pomnik Partyzantów, gdzie po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej, przybyłych gości powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, przypominając ideę „Koneckiego Września”. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który odczytał „Modlitwę wiernych Ziemi Koneckiej” napisaną w roku 1984 przez Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. „Konrad”.

Po wystąpieniu gospodarzy naszego miasta modlitwę za zmarłych odmówił ks. Tomasz Janicki, natomiast Apel Poległych poprowadził dowódca uroczystości mjr Tadeusz Banaszek z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Po salwie honorowej głos zabrali Anna Krupka Poseł na Sejm RP, Jan Maćkowiak Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Andrzej Marek Lenart Wicestarosta Konecki.

Po złożeniu wieńców uczestnicy Apelu Poległych w kolumnie marszowej udali się na Aleję Katyńską, gdzie zapalono znicze i oddano hołd mieszkańcom ziemi koneckiej pomordowanym w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Podczas sobotnich uroczystości wręczono również medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia z rąk Wicewojewody Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego otrzymali: Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Dariusz Kowalczyk Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie, Jolanta Duda Kierownik Referatu Kultury i Sportu koneckiego magistratu, Andrzej Kosma członek koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Końskich, Danuta Lenart nauczycielka, Jan Nowak prawnik oraz Marian Klusek dziennikarz.

Uroczysty Apel Poległych uświetniły utwory w interpretacji Bogdana Brzyskiego oraz piosenka „To oni szli” w wykonaniu młodzieży koneckich szkół.

Obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie odbyła się premiera książki pt.: „Wojenne i powojenne losy Polaków. Na podstawie wspomnień naszych dziadków”, której autorkami są Natalia i Zuzanna Staciwa. W książce opisały dramatyczne losy swojego dziadka żołnierza Armii Krajowej oraz babci sybiraczki.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wręczył okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych wyróżnionym w I Gminnym Konkursie Historycznym „PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘĆ - W HOŁDZIE BOHATEROM”.


Nagrodzeni w I Gminnym Konkursie Historycznym


Konkurs Plastyczny w kategorii: szkół podstawowych

NAGRODY:

I miejsce- Weronika Dębowska- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

II miejsce- Magdalena Suchenek- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

III miejsce- Maja Kołodziejczyk- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich


WYRÓŻNIENIA:

Anna Piątek- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich

Emilia Mazur- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Końskich

Karolina Obiedzińska- Szkoła Podstawowa w Stadnickiej Woli

Kuba Przyjemski- Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich


Konkurs Plastyczny w kategorii: szkół gimnazjalnych


NAGRODY:

I miejsce- Klaudia Kosmal- Gimnazjum w Stadnickiej Woli

II miejsce- Dominik Smołuch- Gimnazjum w Stadnickiej Woli

III miejsce- Aleksandra Jedynak- Gimnazjum Nr 2 w Końskich


WYRÓŻNIENIA:


Agnieszka Trojanowska- Gimnazjum Nr 1 w Końskich


Konkurs Wiedzy o Historii i Postaciach Żołnierzy Wyklętych

w kategorii: szkół gimnazjalnych


NAGRODY:

I miejsce- Jakub Kupisz- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

II miejsce- Michalina Duda- Gimnazjum Nr 1 w Końskich

III miejsce- Agnieszka Trojanowska- Gimnazjum Nr 1 w Końskich


Konkurs Na Najlepszą Pracę Multimedialną w kategorii: szkół gimnazjalnych


NAGRODY:

I miejsce- Gabriela Ciszek- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

II miejsce- Weronika Ciszek- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

III miejsce- Klaudia Dunajska- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Bajor- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

Marta Zielińska- Gimnazjum Nr 2 w Końskich

Weronika Korbecka- Gimnazjum im. Jana Pawła w Rogowie

Anita Gula- Gimnazjum w Stadnickiej Woli 


Fotorelacja (sobota)