Aktualności arrow Urząd Miasta i Gminy arrow Wydarzenia arrow 101 letni mieszkaniec Końskich otrzymał awans oficerski
101 letni mieszkaniec Końskich otrzymał awans oficerski Drukuj Email
(2016-08-16)
W miniony wtorek 9 sierpnia 2016 roku 101 letni konecczanin - kombatant, członek Polskiego Państwa Podziemnego Jan Mikołaj Brzeziński otrzymał awans na stopień oficerski. Uroczystość odbyła się w Jędrzejowie podczas 51. marszu szlakiem I Kampanii Kadrowej. Awans na stopień podporucznika wręczył szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach płk Wiesław Święchowicz.
 
Obecni byli także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju z komendantem – ppłk Jarosławem Molisakiem na czele oraz Karol Fijałkowski, pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim. W uroczystości  udział wziął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, który w imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Końskie wręczył odznaczonemu upominek.

Jan Mikołaj Brzeziński w  2003 roku powrócił do Polski i zamieszkał u rodziny w Końskich. Tu obchodził jubileusz 100-lecia swoich urodzin, gdzie uhonorowany został Medalem za Wojnę Obronną 1939 roku. Obecnie przebywa u rodziny w Jędrzejowie.

Jan Mikołaj Brzeziński urodził się w 1915 roku w Nałęczowie koło Końskich. Ukończył cztery klasy Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po szkole został pracownikiem PKP. 2 września 1936 roku został wezwany do wojska. Ukończył Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala i został zdemobilizowany 30 listopada 1937 roku.1 marca 1939 wstąpił do policji państwowej w Warszawie jako kandydat kontraktowy. 2 września 1939 uczestniczył w obronie Nowego Miasta nad Pilicą, pod dowództwem Jana Piwnika Ponurego. 6 września 1939 przybył do Warszawy, a następnie z transportem policyjnym w ochronie rządu dotarł 21 września 1939 r. na Węgry, gdzie został internowany w mieście Szentmartonkata. W ramach akcji ambasady polskiej przedostał się w marcu 1940 r. do Jugosławii. Dotarł drogą morską do Marsylii, a potem do obozu w Coetquidan, gdzie szkolił się na artylerzystę. Po upadku Francji przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu szkoleniach w Szkocji. Odkomenderowany do samodzielnego dywizjonu artylerii ciężkiej przeciwlotniczej, pełnił funkcję działonowego. Zadaniem dywizjonu był ostrzał samolotów i bomb V1 w okolicach Dover. Zdemobilizowany 18 grudnia 1945 r. w stopniu plutonowego. Odznaczony dwukrotnie Medalem Wojska, medalami War Medal i Defence Medal. Po wojnie ożenił się i pracował w Anglii.