Aktualności arrow Urząd Miasta i Gminy arrow Wydarzenia arrow Zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Końskich
Zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Końskich Drukuj Email
(2016-07-27)
Zakończyły się Światowe Dni w Diecezjach przygotowujące na XXXI Światowe Dni Młodzieży, które już po raz drugi odbywają się w naszym kraju, tym razem w Krakowie. To czas integracji i spotkań z udziałem młodych z różnych stron świata.  Na terenie Gminy Końskie gościliśmy 24 osobową grupę pielgrzymów z Ukrainy oraz 67 pielgrzymów z RPA. To był czas wielkiej radości, atmosfera tych dni była wyjątkowa i niezapomniana. Mieszkańcy Końskich mogli poznać kulturę przybyłych gości, wspólnie śpiewać i tańczyć.
 
W piątek 22 lipca oraz w niedzielę 24 lipca br. Parku Miejskim na scenie letniej przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury odbyły się koncerty, na których prezentowali się goście z dalekich krajów oraz zespoły ludowe naszego regionu, wokaliści ze Studia Piosenki, konecki zespół "RiF", EL of B, duet Dominika i Marcin Wróblowie, czy zespół "Filios Dei" z Końskich. Gwiazdą Dni w Diecezjach w ramach Światowych Dni Młodzieży  był zespół "TABU" prezentujący muzykę regge.

Pielgrzymi byli zaskoczeni życzliwym przyjęciem, jakie spotkało ich pośród nas. Nie spodziewali się tak wielkiej serdeczności i otwartości.

W piątek konecką publiczność zachwycił występ gości z RPA oraz z Ukrainy w czasie festynu pn. "Festiwal Narodów". W tym dniu plac przed sceną letnią w Parku Miejskim był wypełniony młodymi, było barwnie, kolorowo i radośnie.

W trakcie spotkań organizowanych dni w diecezjach nie zabrakło wzajemnej integracji. Młodzież konecka, ukraińska i z RPA wspólnie rozmawiali, spacerowali a także tańczyli. Wszystkich przybyłych gości oraz mieszkańców, wspólnie powitali koordynator koneckiego centrum Światowych Dni Młodzieży ks. Piotr Skowroński, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim i wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart. Ponadto  spotkali się oni z ukraińską młodzieżą z zaprzyjaźnionego Mohyleva Podolskiego by wręczyć upominki na pamiątkę pobytu w Końskich.

Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że wśród pielgrzymów z Afryki przebywał kardynał Wilfrid Fox Napier.

Zwieńczeniem Dni w Diecezji był Apel Jasnogórski na rozesłanie z wspólnie zaśpiewanym hymnem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".

W poniedziałek 25 lipca pielgrzymi z Ukrainy pod przewodnictwem siostry Antoniny spotkali się z władzami miasta, które to spotkanie było podsumowaniem pobytu młodzieży w Końskich. Przedstawiciele uczestników złożyli na ręce Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego podziękowanie za zaproszenie przedstawicieli miasta partnerskiego Mohyleva Podolskiego do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Natomiast wieczorem pielgrzymi pożegnali nasze miasto i wyruszyli do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.