Aktualności arrow Kultura arrow Jubileusz 30 - lecia Zespołu Ludowego " Rogowianka"
Jubileusz 30 - lecia Zespołu Ludowego " Rogowianka" Drukuj Email
(2016-06-20)

Wyjątkową okazję do świętowania miał Zespół Ludowy "Rogowianka" z Rogowa. 16 czerwca 2016 r. w restauracji "Leliwa" odbył się jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia swojej działalności. Była to okazja do wspomnień, prezentacji dorobku artystycznego Zespołu, gratulacji i podziękowań za nieoceniony wkład w upowszechnianie tradycji ludowej i regionalnej.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Końskich Dorota Duda, radni Rady Miejskiej w Końskich, radni Rady Powiatu, rodzina i przyjaciele. Obecni byli także przedstawiciele instytucji i organizacji owocnie współpracujących z "Rogowiankami". Z gratulacjami przybyła również posłanka Marzena Okła - Drewnowicz. Koncert rozpoczął się przypomnieniem historii zespołu, związanych z nim anegdot, występów artystycznych, który poprowadziła kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Rogowie, Urszula Nowicka. Początki Zespołu Ludowego "Rogowianka" sięgają lat 80 - tych. Zespół Ludowy od kilkudziesięciu lat pielęgnuje i chroni od zapomnienia perły polskiego folkloru, występuje na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach oraz festiwalach. Krótką historię zespołu oraz podziękowanie przedstawiła także długoletnia kierownik "Rogowianki" pani Marcela Lagner. Obecnie kierownikiem Zespołu Ludowego "Rogowianka" jest pani Krystyna Ziemnica. Jubilatki w trakcie koncertu zaprezentowały swój dorobek artystyczny zarówno ten sprzed 30 lat jak i obecne utwory oraz przyśpiewki ludowe. Nie zabrakło również utworów pochodzących z naszego regionu, a także własnych kompozycji. Gościnnie dla zespołu zaśpiewała zaprzyjaźniona z zespołem a także pochodząca z Rogowa Aldona Pietrzak.

Po części artystycznej przyszedł czas za życzenia i gratulacje. W tym dniu Jubilatki odbierały same ciepłe słowa i okolicznościowe prezenty.

Burmistrz Krzysztof Obratański serdecznie pogratulował Jubilatkom – wszystkim obecnym i byłym Członkom Zespołu Ludowego "Rogowianka" z Rogowa oraz życzył dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności, wytrwałości w krzewieniu kultury, ciągłego poszukiwania oraz doskonalenia swojego kunsztu. Dodatkowym prezentem - niespodzianką, którą podarował burmistrz dostojnym Jubilatkom jest wycieczka do Chęcin.

Dziękując Wam dostojne Jubilatki za całokształt dotychczasowej pracy artystycznej i społecznej, upowszechniający rozwój kultury, życzymy aby Wasz zapał i motywacja nadal trwały i umacniały się przez kolejne takie jubileusze.

Jubileuszowe spotkanie zakończyła degustacja okolicznościowego tortu oraz wspólne śpiewanie.