Trzeciomajowe święto w Końskich Drukuj Email
(2016-05-06)
W dniu 3 maja 2016 r. Samorząd Miasta i Gminy Końskie uczcił 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się w parku miejskim przed Urzędem Miasta i Gminy w Końskich, gdzie spotkały się tradycyjnie władze samorządowe, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy.
 
Uroczystość poprowadził Wicedyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Dariusz Ogłoza, który powitał kolejno wszystkich zebranych. Wśród nich znaleźli się m.in.: Zbigniew Kowalczyk Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich, Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie z zastępcami: Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia obchodów złożył burmistrzowi naszego miasta Komendant Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Jan Chrabąszcz. Następnie Hymn Polski zagrała Miejska Orkiestra Dęta w Końskich a poczet flagowy dokonał uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Po wysłuchaniu hymnu głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański, który wygłosił okolicznościowe przemówienie: „Przez dziesiątki lat tu, pod ołtarzem ojczyzny, pod Gloriettą, spotykali się nasi przodkowie, by pamięć tę kultywować, wspominać utraconą suwerenność, marzyć i planować jej odzyskanie. To tu, od wielu lat samorząd konecki organizuje spotkania, które mają kilku zbiorowych bohaterów. To bohaterowie symboliczni: biało-czerwona flaga narodowa, hymn państwowy, poczty sztandarowe oraz zbiorowy bohater tej uroczystości - dzieci i młodzież (…)”.

O oprawę artystyczną tego patriotycznego święta zadbała młodzież z Gimnazjum nr 2 w Końskich, która zatańczyła pięknego mazura w strojach z epoki oraz zaprezentowała fragmenty obrad Sejmu Wielkiego. Wśród artystów nie zabrakło także utalentowanych wokalistów z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Jadzia Kołodziej i Karolina Potocka przy akompaniamencie instruktora Romana Cieślaka zaśpiewały okolicznościowe piosenki. Ceremonię zwieńczył wspaniały występ przedszkolaków z Przedszkoli Samorządowych nr 2, 3 oraz 7 z Końskich, które ubrane w piękne kontusze szlacheckie zatańczyły poloneza. Po salwie honorowej przygotowanej przez Stowarzyszenie Tradycji i Historii Oręża Polskiego i Unii Europejskiej "Rudy" z Komaszyc wszyscy zebrani w uroczystym pochodzie przeszli ulicami naszego miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie młodzież z Gimnazjum nr 2 w Końskich przedstawiła okolicznościowy program słowno - muzyczny. Następnie mszę świętą w intencji Ojczyzny celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart.

Kolejna część trzeciomajowych obchodów odbyła się w parku miejskim. O godzinie 14:00 otwarto XXVI Jubileuszowe Masowe Biegi Uliczne. Biegający rywalizowali o medale, puchary i nagrody rzeczowe w głównej mierze ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich. Wśród nagród znalazły się m.in. rowery górskie, sprzęt AGD, sprzęt sportowy, kalendarze, talony na Pływalnię Miejską w Końskich i wiele innych atrakcyjnych upominków. W biegach wzięło udział łącznie 567 osób, w tym: 310 uczniów (kategorie wiekowe od przedszkolaków po gimnazja); 51 uczestników biegu głównego oraz 206 uczestników biegu rekreacyjnego.

O godzinie 17:30 w hali sportowej przy ul. kpt. Stoińskiego w Końskich ruszył program artystyczny, w którym zaprezentowali się wychowankowie Studia Piosenki MGDK w Końskich. Na zakończenie tegorocznych obchodów wystąpiła gwiazda wieczoru Hanna Banaszak z zespołem. Wokalistka obdarzona niezwykłym głosem i charyzmą, zaprezentowała swoje utwory w ciekawych aranżacjach.