Aktualności arrow Sport arrow Wydarzenia sportowe arrow Wyścig kolarski "Szlakiem walk mjr Hubala" za nami
Wyścig kolarski "Szlakiem walk mjr Hubala" za nami Drukuj Email
(2016-04-29)
Po sześcioletniej przerwie do kalendarza krajowych imprez kolarskich powrócił wyścig „Szlakiem walk mjr Hubala”. Na mapie tegorocznego wyścigu, który odbył się w dniach 21-24 kwietnia br. oprócz naszego miasta znalazły się również Skarżysko Kamienna, Tomaszów Mazowiecki i Opoczno, miejscowości mające niepodważalny związek ze szlakiem bojowym majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Ostatni etap tego sportowego wydarzenia został rozegrany w niedzielę w Końskich. W zawodach wystartowało ok. 80 kolarzy z kraju i z zagranicy. Zawodnicy mieli do pokonania dystans o łącznej długości 176,6 km. Zarówno start jak i meta wyścigu zostały usytuowane przy skrzyżowaniu ul. Polnej z ul. Majora Hubala.
 
O godz. 10.30 uczestników wyścigu powitali: gospodarz naszego miasta burmistrz Krzysztof Obratański, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak oraz pomysłodawca i główny organizator wyścigu Andrzej Sypytkowski, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Burmistrz Miasta i Gminy Końskie podkreślił, że pamięć o niezłomnym bohaterze stanowi nierozerwalną część wyścigu i jest ciągle żywą lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia Polaków. Dowodem na to była obecność nauczycieli i uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie, szkoły która ubiega się o nadanie imienia majora Hubala. Pod pomnikiem patrona wyścigu złożono okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Gminę Końskie reprezentowali: burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępca Krzysztof Jasiński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk. Wśród delegacji nie mogło zabraknąć członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Końskich oraz przedstawicieli nowo powołanego Stowarzyszenia im. mjr Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Ok. godz. 11.00 odbył się start honorowy, a następnie zawodnicy przemieścili się na ul. Kielecką gdzie rozpoczęła się już ostra rywalizacja. W trakcie kiedy kolarze pokonywali trasę ostatniego etapu wyścigu Włodzimierz Rezner i Dariusz Skorupa prowadzili dla zebranej publiczności relację na żywo, a czas w oczekiwaniu na zawodników uatrakcyjniali młodzi wokaliści ze Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich oraz Zespół Ludowy „Korniczanka”. Uczestnicy imprezy mogli ponadto wziąć udział w konkursach z nagrodami przygotowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz Stowarzyszenie im. mjr Hubala lub też obejrzeć film promujący Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo w mobilnym kinie 5D.

Zwycięzcą tegorocznego wyścigu został Eryk Latoń z grypy CCC Sprandi Polkowice, który otrzymał m.in. replikę szabli ułańskiej majora Henryka Dobrzańskiego. Jego koledzy z grupy Bartłomiej Matysiak oraz Alan Banaszek zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W ceremonii wręczenia nagród wzięli udział znakomici kolarze: Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Cezary Zamana i Andrzej Sypytkowski, prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul oraz licznie przybyli samorządowcy. Nie sposób nie wspomnieć o obecności wnuka mjr Hubala Pana Henryka Sobierajskiego i jego córki Gabrieli, którzy uświetnili swoją obecnością niedzielne zmagania sportowe.

W trakcie podsumowania imprezy nie zabrakło oczywiście podziękowań i gratulacji. Pan Andrzej Sypytkowski podziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego sportowego wydarzenia i zaprosił na kolejną jego edycję.