Uroczyste obchody "Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" Drukuj Email
(2016-03-03)
"JEŚLI ZAPOMNĘ O NICH
TY BOŻE NA NIEBIE ZAPOMNIJ O MNIE"
 
 "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - tym zawołaniem w I Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Końskich rozpoczęły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  1 marca we wtorek 2016 r. młodzież z I LO przygotowała bardzo wymowny montaż słowno - muzyczny poświęcony Tym, którzy "ponieważ żyli prawem wilka historia o nich głucho milczy" - tak pisał o Żołnierzach Niezłomnych Zbigniew Herbert. Na początku obchodów wszyscy zebrani wysłuchali prelekcji na temat działalności żołnierzy Wyklętych działających na obszarze lasów świętokrzyskich przygotowanej przez dr Ryszarda Śmietankę - Kruszelnickiego - IPN/oddział Kraków, Delegatura w Kielcach.
 
W obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wzięli udział żołnierze AK, samorządowcy, nauczyciele oraz młodzież szkolna. Wśród gości obecni byli między innymi: major Franciszek Telecki, prezes Koła ŚZŻAK w Końskich, prezes porzedniej kadencji kapitan Jerzy Łabentowicz, porucznik Jan Lagner, porucznik Zbigniew Kowalski, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, starosta konecki Bogdan Soboń, wicestarosta Andrzej Marek Lenart, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim i Marcinem Zielińskim, radni Rady Powiatu oraz radni Rady Miejskiej w Końskich.

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wojciech Jasnos w swoim wystąpieniu przytoczył słowa podpułkownika Armii Krajowej Antoniego Olechnowicza, Żołnierza Niezłomnego, który w pożegnalnym liście do najbliższych pisał: ,,Wszystkich Was przepraszam, że ściągnąłem nieszczęście na Was, Kochani. Wspomnijcie mnie czasem. Całuję Was mocno i ściskam. Wasz ojciec, mąż i przyjaciel – Antek".

Jako pierwszy głos zabrał starosta konecki Bogdan Soboń, który zwracając się do zebranych powiedział: ,,Tak liczna obecność nas wszystkich świadczy, że pamiętamy  i 1-go marca wspominamy naszych bohaterów. Przelana każda kropla krwi, ta bohaterska w imieniu wolności jest krwią najcenniejszą dla naszego narodu".

Burmistrz Krzysztof Obratański podziękował młodzieży  akcentując, że program przez nią przygotowany przypomniał często wypartą, zapomnianą historię, tych niezwykłych, Niezłomnych  Żołnierzy. Przytoczył również słowa refrenu piosenki Jacka Kaczmarskiego ,,pod każdym sztandarem, byle nie białym, szukają zwycięstwa rozbite oddziały".

Kolejnym etapem obchodów Dnia "Żołnierzy Wyklętych" był Apel Pamięci odczytany przez  Dominikę Stefańczyk z Jednostki Strzeleckiej - Końskie, który został przygotowany wraz z uczniami klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Pod byłym budynkiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego mieszczącym się przy ulicy 1-go Maja zebrali się przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Końskie: Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół w Stadnickiej Woli oraz młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie - Skłodowskiej, którzy złożyli okolicznościowe wieńce i zapalili "światło pamięci".

Na koniec ponad 200 uczniów jak i nauczycieli, mieszkańców oraz kibiców klubu piłkarskiego "Widzew Łódź" wzięło udział w marszobiegu na 1963 metry, by w ten sposób upamiętnić śmierć ostatniego żołnierza niezłomnego Józefa Franczaka ps. "Lalek" zamordowanego przez UB jesienią 1963 roku.

Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach, jak: Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, Wolność i Niezawisłość czy Armia Krajowa Obywatelska. Święto jest obchodzone 1 marca w Końskich w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i od 2011 roku jest Narodowym Świętem. W tym dniu oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli z bronią w ręku o prawo do istnienia. Poprzez ich niezłomną postawę ukazywali przyszłym polkoleniom jaką wartością jest Ojczyzna. Z orłem na piersi i Bogiem w sercu walczyli do końca, aby nie ulec zniewoleniu komunistycznemu.

Cześć i chwała Żołnierzom Niepokornym!