Obchody Święta Niepodległości Drukuj Email
(2015-11-16)
„Bo nie ma ziemi wybieranej, jest tylko ziemia przeznaczona” to tytuł spektaklu teatralnego, który zainaugurował tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W niezwykle wzruszającym przedstawieniu, które odbyło się 10 listopada br. w Gimnazjum nr 2 w Końskich wystąpiło ponad dziewięćdziesięciu uczniów tej szkoły.
 
Scenariusz oraz doskonała scenografia przeniosły nas do roku 1918 kiedy to nasza ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną niepodległość. Obecni na uroczystości włodarze Starosta Konecki Bogdan Soboń oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański podkreślali w swoich przemówieniach, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać i ciągle ją pielęgnować. W uroczystości udział wzięli również Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Naczelnik Wydziału Edukacji koneckiego magistratu Krystyna Milczarek oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich Wojciech Jasnos. Za przygotowanie tego spektaklu odpowiedzialni byli: Małgorzata Krakowiak, Stanisław Dybała, Katarzyna Lisowska, Lidia Jeżewska, Grażyna Olejnik, Zdzisława Sapieja oraz Michał Kołodziejczyk.

W środę 11 listopada o godz. 11.45 pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się oficjalne obchody Święta Niepodległości. Na placu przed pomnikiem zgromadzili się licznie: poczty sztandarowe, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta. Przybyłych gości powitał Krzysztof Jasiński. Następnie zabrał głos gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, który powiedział: „Pięć pokoleń czekało na niepodległość i nie czekało bezczynnie. W Polsce tak jak nigdzie wolność krzyżami się znaczy. Dziękując wszystkim za przybycie tutaj chcę podkreślić, że nie jest to miejsce przypadkowe. W zamkniętej księdze hipotecznej wciąż jeszcze widnieje zapis, że jest to własność witebskiej roty piechoty jego cesarskiej mości cesarza Mikołaja II. W tym miejscu stała cerkiew garnizonowa służąca wojsku i urzędnikom rosyjskim, w tym miejscu zbierając się od lat żegnamy się z tamtą częścią naszej historii i w takim dniu jak dziś tylko listopadowa pogoda ma prawo być smutna a my mamy nie tylko prawo ale i obowiązek radować się bo niepodległość dla nas nieznaczona jest krzyżami. Jest znaczona troskami dnia codziennego, ale jest radością na swoim własnym podwórku. I dlatego dziękuję wszystkim już powitanym za tłumne przybycie tutaj i uczestnictwo i wyraz przywiązania dla niepodległej”.

Uroczystość uświetniły występy uczniów Gimnazjum nr 2 w Końskich. W postać marszałka Józefa Piłsudskiego wcielił się Piotr Karlikowski. Piosenkę pt. „11 listopada” zaśpiewały Wiktoria Gołos i Monika Połeć. Na flecie zagrała Aleksandra Chojnacka. Na zakończenie tej części obchodów złożono pod pomnikiem okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Następnie wszyscy zgromadzeni na czele z Miejską Orkiestrą Dętą oraz uczniami klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich przeszli w marszowej kolumnie do Kolegiaty św. Mikołaja gdzie mszę świętą w intencji ojczyzny celebrował ks. dziekan Andrzej Zapart. Na początku mszy uczniowie Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie przygotowani przez: Iwonę Kasielską, Justynę Wierzbicką-Okłę, Ewę Wolską oraz Małgorzatę Jakubowską przedstawili patriotyczny montaż słowno-muzyczny pt. „Ocalić od zapomnienia”. Młodzi wykonawcy opowiedzieli o trudnej drodze Polski do niepodległości. Przypomnieli, że wiara, odwaga i męstwo kolejnych pokoleń sprawiły, że nasza ojczyzna odzyskała niepodległość a Polacy wolność.