Koneckie Zaduszki Jazzowe Drukuj Email
(2015-11-09)
W czwartek 5 listopada 2015 r. już po raz dwunasty odbyły się Zaduszki Jazzowe „Markowe Granie”, organizowane przez Klub Osiedlowy Kaesemek przy wsparciu finansowym Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Występy znakomitych artystów jazzowych uświetniające kolejne edycje tej imprezy powodują, że z roku na rok przybywa fanów tego gatunku muzyki i sala Kaesemku wypełnia się po brzegi. Wśród gości znaleźli się m.in.: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński i przedstawiciele instytucji kultury: Dariusz Kowalczyk Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie oraz Krzysztof Kowalski Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.
 
Koneckie Zaduszki Jazzowe to jedno z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Nieprzerwanie od 2003 roku wybitni artyści jazzowi swoją muzykę dedykują zmarłemu koneckiemu muzykowi Markowi Cieślakowi, którego twórczość wciąż żyje w naszej pamięci.

12. Zaduszki Jazzowe zostały zainaugurowane w Galerii ATUT wernisażem fotografii pt. „Struktury architektury” członka Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, Waldemara Kozuba. Następnie na „zaduszkowej” scenie zagrał konecki zespół „TiK”, który tworzą: Grzegorz Salata, Mateusz Kowalczyk i Kamil Klusek. Na finał Zaduszek Jazzowych wystąpili Maciej Kądziela Quintet feat. Natanael Ramos García. Saksofonista i lider zespołu Maciej Kądziela do swojego projektu muzycznego zaprosił utalentowanego hiszpańskiego trębacza Natanaela Garcia. W sekcji rytmicznej zagrali również najwybitniejsi przedstawiciele skandynawskiej i polskiej sceny jazzowej: Artur Tuźnik - piano, Johannes Vaht – kontrabas oraz Olle Dernevik - perkusja.

„W tym roku udało nam się pozyskać świetnych artystów. To grupa międzynarodowa: polsko – hiszpańsko – szwedzka. Artyści o uznanej renomie, występujący już na dużych festiwalach europejskich, obsypywani nagrodami. To jest ich pierwszy koncert w ramach trasy, na którą składa się 15 koncertów. Bardzo się cieszę, że mogłem ich zaprosić i zaprezentować koneckiej publiczności.” – mówił organizator wydarzenia Piotr Salata.