Konecki Wrzesień 2015 Drukuj Email
(2015-09-24)
Tegoroczne obchody „Koneckiego Września”, największej uroczystości patriotycznej organizowanej przez Samorząd Miasta i Gminy Końskie, dobiegły końca. W piątek 4 września przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz uczniowie koneckich szkół oddali hołd bohaterom państwa podziemnego zapalając znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie powiatu koneckiego (Końskie-Budowa, Rogów, Koczwara, Smarków, Wielka Wieś i Niekłań).
 
Oficjalne uroczystości rozpoczął tradycyjnie Apel Poległych. Na konecki cmentarz przybyło wielu znakomitych gości. Nie zabrakło kombatantów i ich rodzin, żołnierzy, pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców naszego miasta. Wszyscy w kolumnie marszowej udali się pod Pomnik Partyzantów. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej oraz hymnu Armii Krajowej w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Stadnickiej Woli usłyszeliśmy wiersz „Ojczyzna” w interpretacji Bogdana Brzyskiego, aktora Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Następnie głos zabrał Krzysztof Jasiński Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który powitał wszystkich przybyłych na tę uroczystość.

Ważnym elementem tegorocznych obchodów „Koneckiego Września” było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz”, żołnierza oddziału wydzielonego WP mjr „Hubala” i zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, Honorowego Obywatela Gminy Końskie, współtwórcy „Koneckiego Września”. Odsłonięcia tablicy dokonali wdowa Mirosława, synowie Jaromir i Jan Wroniszewscy oraz burmistrz Krzysztof Obratański. Modlitwę za zmarłych odmówił ks. Dziekan Andrzej Zapart, natomiast Apel Poległych poprowadził dowódca uroczystości mjr Tadeusz Banaszek. Po salwie honorowej głos zabrał gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz zaproszeni goście, m.in.: Beata Oczkowicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Halina Olendzka Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Marek Lenart Wicestarosta Konecki.

Po złożeniu wieńców uczestnicy Apelu Poległych w kolumnie marszowej udali się na Aleję Katyńską, gdzie uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich zapalili znicze i rozciągnęli dwudziestosześcio-metrową flagę narodową. Poczty sztandarowe oddały hołd mieszkańcom ziemi koneckiej pomordowanym w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Sobotnie obchody „Koneckiego Września” zakończyły się tradycyjnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego, gdzie ciekawą prelekcję na temat „Losów żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu II wojny światowej” przedstawił dr Marek Jedynak z Departamentu IPN w Kielcach.

Drugi dzień obchodów rozpoczęto Mszą św. Polową w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich. Mszę koncelebrowali ks. Dariusz Błesznowski oraz ks. Piotr Sowiński. Na początku wysłuchaliśmy pięknego montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Modliszewicach. Wystąpił również Bogdan Brzyski, który przedstawił kilka wzruszających wierszy o tematyce patriotycznej. Niedzielne obchody to również gra terenowa z udziałem młodzieży koneckich szkół, tj. : Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Końskich, Gimnazjum w Stadnickiej Woli, Gimnazjum w Rogowie, I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Wykonywanie  zadań w wyznaczonych punktach na terenie Parku Miejskiego w Końskich miało na celu przybliżenie uczestnikom realiów działań polskiej partyzantki w okresie okupacji hitlerowskiej w Polsce w latach 1939-1945. Około godz. 16.00 na scenie letniej odbyło się podsumowanie gry, podczas którego  wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Później wystąpili młodzi wykonawcy w repertuarze patriotycznym. Zwieńczeniem niedzielnych obchodów był występ zespołu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Pomimo nie do końca sprzyjającej aury publiczność przyjęła występ bardzo serdecznie i nagrodziła artystów gromkimi brawami.