"Koneckie Glorietty" zostały wręczone Drukuj Email
(2015-09-01)
Tradycyjnie, od kilku lat podczas drugiego dnia obchodów „Dni Końskich”, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie wręcza „Koneckie Glorietty” nagrody dla zasłużonych mieszkańców miasta i gminy Końskie. W przyznawaniu tych nagród mają udział nie tylko samorządowcy, ale również sami mieszkańcy, którzy mogą składać wnioski z własnymi kandydaturami. Spośród złożonych wniosków kapituła pod przewodnictwem wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego wybrała tegorocznych laureatów.
 
Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
 
KULTURA
 Za działalność i wkład w rozwój kultury w gminie Końskie nagrodę odebrał Pan Wiesław Turno. Artysta znany w środowisku plastycznym i fotograficznym w kraju i za granicą. Fotografią zajmuje się od 1980 r. Tworzy fotografie w technice „gumy arabskiej”, rzadkiej i cennej technice fotograficznej. Jest założycielem Klubu Fotograficznego i Galerii ATUT, kierownikiem Klubu Osiedlowego Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej KAESEMEK, członkiem Polskiego Związku Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski. Chętnie udziela się w dziedzinie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.

 

SPORT

  W kategorii SPORT nagrodę otrzymał Edward Rożnowski. Wychowanek „Górnika” Siemianowice Śląskie, w którym przez wiele lat uprawiał podnoszenie ciężarów i trójbój siłowy. Startuje nieprzerwanie od ponad 40 lat. Zdobył łącznie 65 medali, w tym Mistrzostwo Świata, Europy i Polski. Założyciel kilku klubów sportowych w tym Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „HERKULES” w Modliszewicach. Doświadczony trener. Wychował 14 Mistrzów Polski oraz 3 Mistrzów Świata. W chwili obecnej jest najstarszym na świecie zawodnikiem z tytułem Mistrza Świata w trójboju siłowym w kategorii „Open”.

 

EDUKACJA

 Za osiągnięcia dydaktyczne w edukacji muzycznej dzieci i młodzieży nagrodę przyznano dla Pani Małgorzaty Kacperskiej. Nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich, specjalizująca się w grze na flecie. Wykształciła wiele znakomitych flecistek takich jak: Karina Kamizela, Aleksandra Dunajska, Zofia Frączyk. W plebiscycie „Echa Dnia” na Człowieka Roku 2014 otrzymała wyróżnienie w kategorii Edukacja. Wielokrotnie nagradzana za swoją pracę, dzięki której kolejne pokolenia konecczan zgłębiają wiedzę muzyczną i kształtują swoją osobowość.

 

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

 W tej kategorii przyznane zostały dwie nagrody. Pierwsza trafiła do Wspólnoty Gruntowo-Leśnej Mieszkańców Wsi Dyszów za wkład w rozwój społeczności lokalnej. Wspólnota ta powołana została w roku 1964 decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Końskich. W roku 2009 ówczesny Zarząd Wspólnoty postanowił rozwiązać problem pozostałości po budynku świetlicy oraz placu zabaw dla dzieci. Wspólnota wsi podjęła szereg działań, w wyniku których nie tylko uzyskano pozwolenie na budowę świetlicy wiejskiej ale również pozyskano środki finansowe na ten cel w łącznej wysokości ok. 556 000 zł (436 000 zł budowa oraz 120 000 zł jej wyposażenie). W dniu 13.06.2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy w miejscowości Dyszów. Na terenie obiektu znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz boisko. Zmodernizowana i wyposażona świetlica stała się miejscem, które sprzyja integracji społeczności lokalnej i w którym bije serce lokalnej społeczności.
 Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymało Biuro geodezji Ewy Środy za promowanie przedsiębiorczości. Właścicielka firmy pochodzi z rodziny geodetów. Tej pracy poświęciła się ponad 30 lat temu, kiedy w roku 1977 zamieszkała w Końskich. Trzykrotnie nominowana
w Plebiscycie Echa Dnia „Kobieta Przedsiębiorcza” w powiecie koneckim. W roku 2013 została jego laureatką.

 

GOSPODARCZY ROZWÓJ GMINY KOŃSKIE

 Za nowatorskie rozwiązania produkcyjne „Konecka Gloriettę” otrzymała firma Alpol Gips Sp. z o.o. Firma ta powstała w czerwcu 1990 roku. Jest producentem wysokiej jakości produktów chemii budowlanej oraz wapna hydratyzowanego, między innymi zapraw murarskich, tynków, klei i spoin. Firma została doceniona za osiągnięcia w dziedzinie budownictwa i otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015 - wręczanej przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Ponadto firma, za jakość i zaufanie do produktu zajęła I miejsce w plebiscycie na Najpopularniejszy Klej Roku 2014.

 

NAGRODA SPECJALNA

 Tegoroczna Nagroda Specjalna powędrowała do Studia Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich za promocję gminy Końskie poprzez muzykę. Studio prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci i młodzieży oparte na doskonaleniu warsztatu wokalnego z repertuaru muzyki rozrywkowej. Studio założył w 1992 roku Roman Cieślak twórca wielu koneckich przeglądów i konkursów muzycznych. Od 1999 roku zajęcia w Studiu prowadzi również Maciej Lisowski. Przez wszystkie lata swojej działalności Studio wychowało i wypromowało wiele znakomitych wokalistek i wokalistów. Wokaliści Studia zdobywali laury w wielu konkursach wokalnych, zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim.