Dni Końskich 2015 Drukuj Email
(2015-08-27)
Trzydniowe obchody „Dni Końskich” zainaugurował towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy połączonymi siłami Samorządu Miasta i Gminy Końskie i Komendy Powiatowej Policji w Końskich a „Temidą Kielce”, który rozegrany został w piątek 21 sierpnia na stadionie MKS Neptun Końskie.
 
Mecz zakończył się wysoką wygraną gospodarzy, jednak nie wynik był ważny a jego szczytny cel. Spotkanie miało bowiem charakter charytatywny a cały dochód został przekazany dla 14-letniej Magdy Jaworskiej z Rogowa (gmina Końskie). Dziewczynka w listopadzie ubiegłego roku wracając ze szkoły do domu została potrącona przez samochód. W wyniku odniesionych obrażeń Magda musiała przejść wiele poważnych operacji, niestety nie odzyskała przytomności i trafiła do warszawskiej Kliniki Budzik im. Oli Janczarskiej, gdzie przebywa do chwili obecnej. Podczas spotkania zebrano ponad dwa tysiące złotych.
 
 
Sobota przebiegała pod znakiem występów estradowych. Na imponującej scenie ustawionej w Parku Miejskim w Końskich, wystąpiły grupy artystyczne z miast partnerskich Końskich: ukraińskiego Mohyleva Podolskiego, słowackiej Šali oraz węgierskich Oroszlan. Konecka publiczność przyjęła występy naszych zagranicznych przyjaciół bardzo entuzjastycznie o czym świadczyły gromkie oklaski i wspólna zabawa na widowni.

Uroczystego otwarcia Dni Końskich dokonał Krzysztof Obratański Burmistrz Miasta i Gminy Końskie w towarzystwie swoich zastępców: Krzysztofa Jasińskiego i Marcina Zielińskiego, przedstawicieli partnerskich miast oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się, m.in. parlamentarzyści Maria Zuba, Renata Janik oraz Jan Cedzyński, Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Król wraz z radnymi powiatowymi, Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich Zbigniew Kowalczyk wraz z radnymi oraz prezesi i dyrektorzy z koneckich jednostek.

Również w sobotę w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej małżonków Zofii i Wiesława Turno. Na wernisażu pojawiło się oprócz władz i zaproszonych gości wielu przyjaciół i wielbicieli twórczości tej artystycznej pary.

W galerii zaprezentowano 12 prac Zofii Turno i 32 gumografie Wiesława Turno, który jest fotograficznym tradycjonalistą, twórcą wiernym technice gumy arabskiej. Twórczość Zofii Turno jest efektem kompozycji komputerowej obrazów uchwyconych na plenerach fotograficznych, montowanych w komputerze. Efekty ich pracy zachwyciły licznie zwiedzających. Wystawę będzie można podziwiać w Bibliotece do końca października.

Inną wielką atrakcją tegorocznych „Dni Końskich” była Odlotowa Kapsuła 5D, którą przez dwa dni odwiedziło kilkaset osób. Mieszkańcy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli kilkuminutowy film, podczas którego mogli przeżyć skok ze spadochronu, zjechać rowerem ze stromego zbocza oraz pospacerować najpiękniejszymi trasami naszego województwa. Przeprowadzono też konkursy na temat wiedzy o atrakcjach ziemi koneckiej.

Sobotnie obchody Dni Końskich zakończyły się występami gwiazd Kasi Wilk, która zaraziła konecką publiczność pozytywną energią oraz zespołu Coma, który ściągnął do Parku Miejskiego w Końskich rzesze fanów.
 
 
W niedzielę 23 sierpnia na scenie wystąpił kabaret Made in China oraz wokaliści ze Studia Piosenki Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich: Ania Bartłomiejczyk, Żaneta Szmit, Małgorzata Bielecka, Kamila Musiał, Aneta Jakubowska, Małgorzata Ciszek, Laurencja Nowacka i Michał Trojanowski.

Poznaliśmy również laureatów Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Końskie „Konecka Glorietta”. Piękne statuetki oraz listy gratulacyjne z rąk burmistrza odebrali nagrodzeni w następujących kategoriach:
- KULTURA: Wiesław Turno
- SPORT:  Edward Rożnowski
- EDUKACJA: Małgorzata Kacperska
- PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ:
   - Wspólnota Gruntowo-Leśna Mieszkańców Wsi Dyszów
   - „Biuro Geodezji” Ewy Środy
- GOSPODARCZY ROZWÓJ GMINY KOŃSKIE: Firma Alpol Gips Sp. z o.o.
- NAGRODA SPECJALNA: Studio Piosenki Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich

Tuż po wręczeniu nagród wystąpił zespół DUBSKA grający muzykę reggae. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był występ Urszuli, która zaśpiewała piosenki z albumu „Biała droga”. Nie zabrakło wielkich przebojów wokalistki „Konika na biegunach” oraz „Dmuchawców...” śpiewanych na finał przez wszystkich zgromadzonych.