Międzynarodowy zimowy obóz narciarski - Mala Lucivna 2015 Drukuj Email
(2015-02-25)
W dniach 15-21 lutego 2015 r. w słowackiej miejscowości Mala Lucivna, odbył się międzynarodowy zimowy obóz narciarski dla młodzieży z krajów grupy wyszehradzkiej.

Już po raz dziesiąty uczestnicząca w nim młodzież z Końskich, słowackiej Šali, czeskiego Telč’a i węgierskich Oroszlan przez tydzień jeździła na nartach, snowboardzie, śpiewała wspólnie piosenki, a podczas wieczorów narodowych poznawała kulturę i historię każdego z miast.
 
Organizatorem tegorocznego obozu było węgierskie miasto Oroszlany, które otrzymało częściowe wsparcie finansowe z Funduszu Wyszehradzkiego dzięki czemu w zimowisku wzięło udział aż 120 uczestników, w tym 28 uczniów z czterech koneckich szkół: Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli, Gimnazjum nr 1 w Końskich, Gimnazjum nr 2 w Końskich oraz Zespołu Szkół w Rogowie. W charakterze opiekunów w obozie uczestniczyli: Iwona Banasik, Monika Góral, Paweł Milcarek. Organizatorów grupy koneckiej, reprezentowała Sylwia Fatalska z koneckiego magistratu.

Oficjalne otwarcie obozu nastąpiło w niedzielę 15 lutego, podczas którego przedstawiono program obozu oraz przypomniano o zasadach bezpiecznego poruszania się po stokach. Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki obozowe, które były znakiem rozpoznawczym każdego kraju. Między uczestnikami nawiązały się nowe znajomości, a niekiedy odnowione te starsze z lat ubiegłych. Uroczystość zakończyła dyskoteka.

Przez 5 dni uczestnicy obozu szusowali na stokach Malej Lucivnej oraz ośrodka narciarskiego SKI PARK Kubínska hola, gdzie doskonalili swoje umiejętności jazdy na nartach oraz snowboardzie. Oprócz jazdy na nartach na uczestników czekały inne ciekawe atrakcje między innymi: aquapark AquaRelax znajdujący się w mieście Dolný Kubín. Najważniejsze jednak, że dzieci wróciły uśmiechnięte, wypoczęte i pełne wrażeń.

Środowy wieczór poświęcony był prezentacji naszego kraju. W rolę konferansjera wcielił się Paweł Milcarek, który poprowadził całość począwszy od prezentacji multimedialnej naszego kraju i miasta poprzez występy artystyczne w wykonaniu uzdolnionej koneckiej młodzieży, kończąc na zabawach przy współudziale uczestników z wszystkich zaprzyjaźnionych miast. Wieczór Polski został nagrodzony przez uczestników obozu ogromnym aplauzem.

Szczególnym dniem był czwartek 19 lutego. Był to Dzień Wyszehradzki. Po powrocie z nart na młodzież czekali już znamienici goście: Krzysztof Obratański - Burmistrz Miasta i Gminy Końskie wraz z zastępcą Krzysztofem Jasińskim, Jozef Belický - Burmistrz Miasta Šal’a, Roman Fabes - Burmistrz Miasta Telč oraz Zoltán Lazók - Burmistrz Miasta Oroszlany. Po uroczystym powitaniu gości zaprezentowano kilka faktów z historii Grupy Wyszehradzkiej i Funduszu Wyszehradzkiego. Punktem kulminacyjnym było podpisanie umów. Nasze miasto po raz kolejny podpisało umowę partnerską ze słowackim miastem Šal’a oraz miastem węgierskim Oroszlany. Do programu współpracy wpisano m.in. deklarację zorganizowania podobnego zimowego obozu, tym razem projekt składa czeskie miasto Telč. Po złożeniu oficjalnych podpisów oraz prezentacji Grupy Wyszehradzkiej nadeszła chwila na słodką niespodziankę - torty z herbami miast.

Życie na obozie silnie zintegrowało większość uczestników i opiekunów ze wszystkich krajów. Okazało się, że bariera językowa nie jest wielką przeszkodą do wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku obóz będzie równie udany.