70 rocznica wyzwolenia Końskich Drukuj Email
(2015-01-19)
Tradycyjnie, jak co roku, 16 stycznia w Dzień Wyzwolenia Końskich, kilkadziesiąt osób oddało cześć Tym, którzy przelali krew w walce za naszą wolność.
 
Na cmentarzu miejskim przy ulicy Browarnej, zebrali się przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy w Końskich, Rady Miejskiej z przewodniczącym Zbigniewem Kowalczykiem, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z przewodniczącym Henrykiem Pisiałkiem, Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga z przewodniczącym Władysławem Purtakiem oraz Stowarzyszenia „Pokolenia”. Pod Pomnik Partyzantów przybyła również młodzież z Gimnazjum nr 2 wraz z nauczycielem historii Stanisławem Dybałą.

Zebranych gości powitała Krystyna Milczarek, Naczelnik Wydziału Edukacji koneckiego magistratu oraz Bogdan Soboń, starosta konecki. Osobistymi wspomnieniami z zebranymi, podzielił się, wieloletni radny, Jan Wiaderny. Następnie pod pomnikiem złożono kwiaty oraz zapalono znicze, oddając hołd poległym w walce o wyzwolenie Końskich.

Po zakończeniu uroczystości w Końskich, delegacje udały się na cmentarz jeńców radzieckich w Baryczy. Tam, przybyłych gości powitał zastępca wójta gminy Gowarczów, Sławomir Cichy. Na zakończenie złożono pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze.