Wysokie miejsce gminy Końskie w rankingu Evidence Institute "Tu stawia się na oświatę" Drukuj Email
(2015-01-08)
Kielce, Końskie i Sadowie to miejsca najbardziej sprzyjające edukacji w naszym województwie. Tak wynika z raportu Evidence Institute. Ranking jest poważny, bo opracował go instytut prowadzony przez doktora Macieja Jakubowskiego, byłego wiceministra edukacji narodowej, analityka i ekonomistę, który przygotowuje między innymi światowe badania umiejętności piętnastolatków PISA.
 
Ranking ocenia dostępność i jakość edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, w oparciu o dane z lat 2011-2013.

Twórcy rankingu ocenili 2469 polskich samorządów i sprawdzili, które z nich sprzyjają edukacji i tym samym dają swoim mieszkańcom największą szansę rozwoju.

Pod uwagę wzięto trzy kryteria:
- „Dobry start”, czyli ile procent dzieci trzy- i czteroletnich korzysta z edukacji przedszkolnej oraz wynik sprawdzianu sześciolatków,
- „Nierówności”, czyli jaka jest różnica pomiędzy wynikami szkół na terenie gminy (im mniejsza różnica tym lepiej),
- „Postęp”, czyli w jakim stopniu gimnazjaliści poprawiają swoje wyniki w porównaniu do wyników sprawdzianu szóstoklasistów.

Gminy porównano w trzech kategoriach, w zależności od ich wielkości.

Wśród 39 polskich miast powyżej stu tysięcy mieszkańców na 9 miejscu znalazły się Kielce.    Wśród kategorii miast do stu tysięcy mieszkańców (oceniono 299 polskich miast) najlepiej wypadają Końskie, sklasyfikowane na 1 miejscu w województwie i 52 miejscu w kraju (za nami również wysoko uplasowały się: Skarżysko na 62 miejscu w kraju oraz Busko na 82 miejscu w kraju).