Ekologiczny happening - "Dzień czystego powietrza" z konecką "Dwójką" Drukuj Email
(2014-11-19)
13 listopada 2014 r. pod patronatem Fundacji Ekologicznej ARKA w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich odbył się Dzień Czystego Powietrza. Akcja ta jest organizowana w szkole po raz szósty. Dzieci mają szczególne prawo, aby aktywnie obchodzić Dzień Czystego Powietrza. Zanieczyszczone powietrze powoduje kaszel i bóle głowy. Jeśli wdycha się go latami, może doprowadzić do schorzeń układu oddechowego: astmy, zapalenia oskrzeli czy alergii. To dzieciaki i osoby starsze są szczególnie wrażliwe i najbardziej narażone na wpływ zanieczyszczonego powietrza, które dla nich jest po prostu groźne.
 
Nauczyciele przyrody: Pani Tkaczyk Maria i Elżbieta Jakubowska wraz z uczniami przeprowadzili wiele działań ekologicznych poprzedzających happening. Między innymi przeprowadzili warsztaty ekologiczne pt. „Żyj kolorowo – segreguj śmieci wzorowo” i „Mamo, tato i sąsiedzie kochasz nas – to nie pal śmieci”. Zadanie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, pod hasłem „Niebieskie niebo, zielona zieleń dla gminy Końskie”. W ramach zadania przeprowadzono szkolną akcję medialną na temat palenia śmieci w piecach domowych i ich szkodliwości dla zdrowia. Młodzi ekolodzy wzięli udział w konkursach plastycznych i akcji plakatowej. Wystawę prac ekologicznych zaprezentowano na holach szkolnych.

Uczniowie koneckiej „dwójki” barwnym korowodem przeszli ulicami miasta, a następnie przed Urząd Miasta i Gminy Końskie.

W imieniu wszystkich uczniów szkoły Filip Bachanek z klasy IV b odczytał i wręczył list dla władz miasta Końskie sprzeciwiający się paleniu śmieci i przedstawiający negatywne strony tego działania - odebrał go Krzysztof Jasiński - zastępca burmistrza Miasta i Gminy Końskie, który podziękował uczestnikom marszu za spontaniczność, inicjatywę i ciekawą lekcję ekologii.

Przemarsz dzieci z klas II, III, IV i V z niebieskimi balonikami, symbolizującymi czyste powietrze, własnoręcznie wykonanymi plakatami, w maseczkach przeciwpyłowych i płaszczach foliowych wzbudzał zainteresowanie mieszkańców miasta. Bezpieczeństwo zapewnili funkcjonariusze Straży Miejskiej. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Dyrektor placówki Bożenna Patrzałek.