Uroczyste obchody Święta Niepodległości Drukuj Email
(2014-11-19)
We wtorek, przy słonecznej aurze, pod Pomnikiem Wdzięczności rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości - 11 Listopada. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości burmistrz Michał Cichocki oraz zastępca Krzysztof Jasiński złożyli wiązankę i zapalili symboliczny znicz pod tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej przy ulicy Warszawskiej.
 
Na placu przed Pomnikiem zgromadzili się samorządowcy, poczty sztandarowe, instytucje, przedstawiciele partii politycznych działających na terenie gminy Końskie, młodzież oraz mieszkańcy Końskich.

Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Michał Cichocki, powiedział: „ zadajemy sobie pytania o wolność, jaka ona jest i jak ją każdy z nas rozumie? Bo wolność to krzyż w polu, bo wolność to sąsiad, który uśmiecha się do minie co rano, bo wolność to ta biało – czerwona wstążka przypięta w klapie, bo wolność to poczucie odpowiedzialności i dumy, bo wolność to historia ale i odpowiedzialność za to co jest dziś”. Na koniec podziękował wszystkim mieszkańcom za obecność na tej uroczystości.

Uroczystość rozpoczął Aleksander Kopański z Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich recytując wiersz pod tytułem "Zaszum nam Polsko”, następnie uczniowie Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli pod kierunkiem Anety Karbownik zaśpiewali piękne pieśni patriotyczne.

W trakcie uroczystości obchodów Święta Niepodległości delegacje samorządowe oraz przedstawiciele różnych środowisk koneckich złożyły wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności. Delegację Samorządu Miasta i Gminy Końskie reprezentowali: Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk, burmistrz Michał Cichocki oraz zastępca Jacek Matera.

Po zakończeniu obchodów pod Pomnikiem Wdzięczności wszyscy zgromadzeni przeszli w uroczystym marszu na czele z Miejsko - Gminną Orkiestrą Dętą pod batutą Józefa Świerczyńskiego oraz młodzieżą ubraną w mundury wojskowe z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich do Kolegiaty Świętego Mikołaja w Końskich. Mszy Św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Dariusz Błesznowski w koncelebrze z ks. Marcinem Rębisiem i ks. Piotrem Szostkiem.