Kpr. Tadeusz Jencz ps. "Allan" - uczczono pamięć żołnierza Armii Krajowej Drukuj Email
(2014-11-13)
W czwartek 6 listopada 2014 r. modlitwą i złożeniem wiązanek pod pomnikiem kpr. Tadeusza Jencza ps. „Allan” uczczono pamięć żołnierza Armii Krajowej, który poległ z rąk okupanta. Monument z upamiętniającą tablicą znajduje się na placu kościelnym parafii św. Wojciecha w Rogowie.
 
Wśród zgromadzonych byli: burmistrz Michał Cichocki, z-ca Krzysztof Jasiński oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich z prezesem Franciszkiem Terleckim.

Burmistrz Michał Cichocki podziękował wszystkim uczestnikom za wspomnienia i kultywowanie pamięci zebranym pod pomnikiem, a w szczególności żołnierzom AK za to, że są z nami i mogą opowiadać o tamtych trudnych dniach.

Przypomnijmy, nocą 7 listopada 1943 r. żołnierze dotarli w rejon Skałki koło Rogowa. Wchodząc do wsi nie zachowali ostrożności. Próbując się wycofać, dostali się w krzyżowy ogień wroga. Podczas przebijania się do lasu śmiertelnie ranny został kpr. Tadeusz Jencz „Allan”.

Tadeusz Jencz pochowany został w leśnej mogile. W 1945 r. został ekshumowany i pochowany na kwaterze partyzanckiej na cmentarzu parafialnym w Końskich. Po kilkunastu latach został ponownie ekshumowany i przeniesiony na cmentarz stary w Łodzi.

Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari.