Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Kornicy już otwarta Drukuj Email
(2014-11-12)
W czwartek 6 listopada 2014 r. otwarta została super nowoczesna, przebudowana oczyszczalnia ścieków w Kornicy i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce.
 
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Andrzej Zoch, burmistrz Michał Cichocki, zastępcy Jacek Matera i Krzysztof Jasiński, radni Rady Miejskiej w Końskich, przedstawiciele starostwa powiatowego w Końskich, wykonawcy oraz pracownicy koneckich wodociągów.

Po przebudowie oczyszczalnia ścieków w Kornicy jest obiektem spełniającym najwyższe standardy ochrony środowiska. Na oczyszczalni zamontowane są najnowocześniejsze i najlepsze w swojej klasie urządzenia a procesy oczyszczania ścieków są zautomatyzowane, co w znaczący sposób wpłynie na bezpieczeństwo pracowników. Wszelkie procesy chemiczne, które powodują emisję odorów są zhermetyzowane, co wyeliminuje uciążliwości odorowe w okolicy. Ponadto w ramach przebudowy zostały wybudowane dwie najdłuższe w kraju słoneczne suszarnie osadów, które zapewnią wysuszenie osadu do 80% . Oprócz energii słonecznej do suszenia osadów ściekowych wykorzystywany będzie biogaz oraz ciepło pochodzące z głębi ziemi lub z oczyszczonych ścieków.

Zwracając się do zebranych na zmodernizowanym placu oczyszczalni, burmistrz Michał Cichocki podziękował wszystkim tym, którzy przygotowali i zaangażowali się w ten trudny proces inwestycji na terenie gminy Końskie.

„Ten ogromny projekt, to skok cywilizacyjny w wykonanie przedsięwzięcia „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Końskie”, to także wysiłek ze strony gminy i wszystkich tych, którzy się do tego przyczynili” – mówił dalej burmistrz Michał Cichocki.

Natomiast prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Dariusz Jędrzejczyk dodał, iż docelowo do oczyszczalni trafią ścieki od 13,5 tysiąca mieszkańców miasta i gminy Końskie. Ponadto połączy około 140 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej oraz 10 km sieci kanalizacji deszczowej. Ważne jest to, że zarówno dla pracowników jak i mieszkańców okolicy nowo oddany obiekt nie będzie uciążliwy. Dzięki nowoczesnym urządzeniom znacznie poprawi się stan środowiska naturalnego.

Warto zaznaczyć, że to jedna z największych inwestycji związanych z ochroną środowiska realizowanych w województwie świętokrzyskim o wartości ponad 163 mln zł, z czego 80 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Symboliczną wstęgę przecinali: burmistrz Michał Cichocki, prezes Dariusz Jędrzejczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ernest Kruk, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Andrzej Zoch, kierownik oczyszczali Elżbieta Kabała oraz przedstawiciele firmy realizującej inwestycję Adam Zając i Andrzej Guzik.

Następnie zaproszeni goście zwiedzali wszystkie obiekty znajdujące się na nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Dużą atrakcją był balon, którym można było obejrzeć obiekt z lotu ptaka.