Dwa nowoczesne urządzenia zakupiło koneckie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Drukuj Email
(2014-11-07)
W ramach rozbudowy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Końskich została zakupiona nowoczesna ładowarka czołowa oraz urządzenie wielofunkcyjne. W koneckim parku oraz na sortowni te nowoczesne urządzenia zaprezentowali: burmistrz Michał Cichocki, z-ca Jacek Matera, prezes PGK - Jarosław Kubała oraz Ernest Kruk - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Końskich.
 
Ładowarka została specjalnie przystosowana do pracy przy odpadach i wyposażona w łyżkę wysokiego wysypu, opony o najwyższej klasie wytrzymałości, osłony przedniej szyby, kamerę cofania oraz wagę. To urządzenie pozwoli na zwiększenie wydajności przetwarzania odpadów jak i zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności pracowników oraz ochrony środowiska. Wartość ładowarki to 540 tys. zł., z czego 45% kwoty będzie dofinansowane z NFOŚ i GW w ramach wniosku na rozbudowę zakładu, opiewającego na kwotę 35. 251. 130,72 zł brutto.

W październiku tego roku została zawarta Umowa pożyczki z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na zadanie: „Zakup urządzenia wielofunkcyjnego z oprzyrządowaniem do prac związanych z realizacją zadań własnych Gminy Końskie polegających na całorocznym utrzymaniu czystości i porządku na terenach zielonych, placach, chodnikach i ulicach stanowiących mienie gminne.” Wartość tego zakupu wyniosła ponad 230.000,00 zł. To nowoczesne urządzenie w znacznym stopniu ułatwi utrzymanie porządku i czystości na terenie miasta i gminy Końskie, ograniczy emisję pyłów do atmosfery podczas zamiatania i sprzątania, co bezpośrednio przełoży się na stan środowiska w mieście. Oprócz zamiatania urządzenie wyposażone jest w profesjonalny odkurzacz i myjkę ciśnieniową. Dodatkowo może być wyposażona w głowicę szorującą do kostki brukowej, kosiarkę oraz osprzęt zimowy.