Akcja "Pierwszaki-zdrowo i bezpiecznie do szkoły" Drukuj Email

(2014-10-28)

W minionym tygodniu w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich już po raz 12 ruszyła akcja organizowana przez Echo Dnia „ Pierwszaki-zdrowo i bezpiecznie do szkoły”.

Szkolna aula wypełniona była przez pierwszaków ze szkół z terenu gminy Końskie.
W czasie spotkania dzieci  śpiewały, klaskały oraz odpowiadały na pytania
z zakresu bezpieczeństwa. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Miasta
i Gminy Końskie Michał Cichocki wraz ze swoim zastępcą Krzysztofem Jasińskim.
Zabawę poprowadził Wojciech Stachurski oprowadzając najmłodszych słuchaczy po województwie świętokrzyskim. Dzieciaki wielkimi brawami powitały maskotkę "Echa Dnia” czyli Jeża Edka, który bawił i rozśmieszał zgromadzone na auli dzieci.
Następnie Iwona Widłak z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego
w Kielcach rozmawiała z dziećmi na temat porannego posiłku i zdrowego odżywiania się. Mali rozmówcy opowiadali, co jedli na śniadanie, a pani Iwona przekonywała, że w diecie dzieci powinny się znaleźć owoce i warzywa.
Ponadto ratownicy medyczni: Piotr Miernacki oraz Karol Skrzyniarz pokazali dzieciom, między innymi: jak wykonać masaż serca, pod jaki numer dzwonić, gdy ktoś potrzebuje pomocy medycznej. Mariusz Czapelski, Tomasz Skowron, Rafał Kwapisz i Mariusz Adach z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Końskich zaprezentowali sprzęt, jakim posługują się podczas akcji, a  policjanci ze Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej z Kielc Robert Nyga i Mariusz Bednarski w  zabawny sposób przekazali dzieciom wiele cennych informacji dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach miast. Dzieci uczestniczyły również w „klasówce”, podczas której mogły wykazać się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa. Na koniec burmistrz Michał Cichocki wraz
z zastępcą Krzysztofem Jasińskim wręczyli wszystkim pierwszakom pamiątkowe „misie odblaskowe”.