XV Dożynki Powiatowe i Konecka Ryba Drukuj Email
(2014-09-24)
W sobotnie popołudnie 20 września 2014 r. rozpoczęła się dwudniowa impreza organizowana już po raz piętnasty przez Starostwo Powiatowe w Końskich pn. „Konecka Ryba”. W pierwszym dniu w parku miejskim w Końskich odbył się festyn łączący tradycje koneckich wędkarzy oraz wyrobów mlecznych. Mieszkańcy z tej okazji mogli posmakować smażonych ryb oraz produktów z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich.
 
Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk, samorządowcy z terenu powiatu koneckiego, burmistrz Miasta i Gminy Końskie Michał Cichocki, z-ca Krzysztof Jasiński oraz radni Rady Miejskiej w Końskich.

Wśród wystawców Pikniku Mlecznego swoje stoisko prezentowała gmina Końskie. Na stoisku można było obejrzeć wystawę zdjęć pn. „Podróż sentymentalna” oraz osiągnięć inwestycyjnych z ostatniej kadencji. Ponadto przeprowadzony został quiz, dotyczący znajomości gminy Końskie, w którym rozlosowano nagrody dla biorących w nim udział.

Na scenie Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich, mieszkańców do zabawy zapraszali: zespół ludowy „Korytniczanki”, grupa z Inowrocławia „Szulerzy” oraz znany wszystkim Rudi Szubert wraz z zespołem „Wały Jagiellońskie”.

W drugim, dniu 21 września 2014 r. w Rudzie Malenieckiej odbyły się Dożynki Powiatowe. Na uroczystości przybyli przedstawiciele: ministerstwa gospodarki, parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Miasto i Gminę Końskie reprezentowali: zastępcy burmistrza Jacek Matera i Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk oraz naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Krzysztof Dulewicz.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Rudzie Malenieckiej, koncelebrowana przez proboszcza Pawła Węgrzynowskiego i ks. profesora Stanisława Łabendowicza. W czasie mszy poświęcone zostały tegoroczne plony oraz chleb przyniesiony przez starostów dożynkowych: Agnieszkę Miśtal z Kłucka - gmina Radoszyce i Stanisława Malasińskiego z Końskich.

Kolejnym punktem programu tegorocznych dożynek był przemarsz przedstawicieli wszystkich samorządów gmin i powiatu w barwnym korowodzie na plac przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, w tym ułożenie bochnów w mapę powiatu koneckiego.

W części artystycznej udział wzięli: zespół ludowy „Bębnowianki” z Bębnowa oraz Akademicki Zespół Tańca z Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”. Uroczyste święto rolników zakończył koncert zespołu disco polo "Mister Dex”.