Recital Stanisławy Celińskiej Drukuj Email
(2014-09-10)
W niedzielny wieczór 7 września br. w Miejsko - Gminnym Domu Kultury w Końskich odbył się recital pt.” Piękny świat” Stanisławy Celińskiej. Stanisława Celińska – jedna z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny. Aktorce towarzyszył kompozytor i pianista Tomasz Bajerski. Sala koneckiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi, mieszkańcy z zachwytem i wzruszeniem słuchali poetyckich piosenek tej znanej aktorki. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Michał Cichocki i zastępca Krzysztof Jasiński.
 
„Piękny świat” to poetycko-filozoficzne rozważania o przemijaniu, radości, bólu, tęsknocie i nadziei. Poruszająca, czasem zabawna opowieść o życiu. Na program recitalu składają się utwory poetyckie najwybitniejszych poetów i kompozytorów od „Błogosław Panie” Kazimierza Wierzyńskiego po Bułata Okudżawę.

Stanisława Celińska (ur. 1947 r.) – znakomita polska aktorka teatralna i telewizyjna, obsadzana przez najwybitniejszych reżyserów teatralnych i filmowych. W roku 1969 ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej PWST. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała na deskach Teatru Współczesnego. Występowała też w teatrach: Teatrze Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat, Studio i Rozmaitości w W-wie, a także Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie związana jest z Teatrem Współczesnym i Nowym Teatrem. Regularnie współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, u którego zagrała w spektaklach między innymi: „Zachodnie wybrzeże”, „Hamlet”, „Bachantki”, „Anioły w Ameryce”, „Koniec” i „Opowieści afrykańskie wg Szekspira” i „Kabaret warszawski”. Jest również wybitną aktorką filmową. Wystąpiła w wielu filmach Andrzeja Wajdy, a także w „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka, „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra, czy w „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Na swoim koncie ma też wiele ról w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Ogromną popularnością cieszą się też jej recitale, m.in.: „Domofon, czyli śpiewniczek domowy Stanisławy C.”, „Piękny świat”, „Uśmiechnij się”, z którymi często występuje. Stanisława Celińska za role teatralne i filmowe otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Odznaczona została też Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Inicjatorem recitalu był znany konecczaninom Mariusz Słowiński wraz ze Stowarzyszeniem Abstynentów Klubu” Radość” w Końskich oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury. Projekt „Jesień z Teatrem” finansowany jest z dotacji Gminy Końskie w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.