Uroczyste obchody "Koneckiego Września 2014" Drukuj Email
(2014-09-04)
Miesiące sierpień i wrzesień naznaczone są wieloma historycznymi wydarzeniami. Jak co roku również i w tym, ziemia konecka włączyła się w obchody tych trudnych i bolesnych kart naszej historii.
 
Rozpoczęły się one 30 sierpnia na koneckiej nekropolii, gdzie licznie przybyły organizacje, stowarzyszenia, kombatanci, partie polityczne, harcerze, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Końskich i okolic.

Trzeba zaznaczyć, że tegoroczne uroczystości miały niepowtarzalny wymiar podkreślony poprzez scenariusz „Koneckiego Września”. Przy pomniku Partyzantów rozległ się Mazurek Dąbrowskiego. Następnie w obecności świadków tamtych dni symbolicznie odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Józefa Kazimierza Wroniszewskiego - ucznia tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II wojny światowej; działacza koneckiej konspiracji, współorganizatora punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Był członkiem koneckiej organizacji Armii Krajowej, żołnierzem podziemia, walczącym w zgrupowaniu „Robota”. Aresztowany w grudniu 1943 r. Więźnia obozów koncentracyjnych. W momencie odsłonięcia tablicy uczestniczyła córka Honorowego Obywatela Końskich ( od 3 IX 2005 r. ) Elżbieta Podlasin, synowie – Michał i Paweł Wroniszewscy oraz burmistrz Miasta i Gminy Końskie Michał Cichocki. Kolejnym akcentem patriotycznym, które poprowadził zastępca burmistrza Krzysztof Jasiński, było poświęcenie symbolicznych tablic oddającym hołd 35 synom i córkom pochodzącym z terenu powiatu koneckiego i z poza, którzy „podpisem” Józefa Stalina – 5 marca 1940 r. – zostali skazani na haniebną śmierć w tył głowy w licznych obozach kaźni – Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie. Było to dopełnienie pierwszego upamiętnienia naszych bohaterów, które odbyło się we wrześniu 2012 r. Każda z ofiar została uhonorowana „Dębem Katyńskim”. Następnie odbył się Apel Poległych pod przewodnictwem majora Tadeusza Banaszka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Po honorowej trzykrotnej salwie – hołd poległym oddali licznie przybyli goście przemawiając przy pomniku – żołnierz oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” major Jan Salicki z Warszawy – lekarz oraz Jacek Wilczur – lwowiak, dziś historyk i politolog.

Głos zabrał wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak oraz dr Marek Jedynak – Delegatura IPN w Kielcach. Kolejnym akcentem było złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku żołnierzy września 1939 r. i Pomniku Partyzantów przez przedstawicieli kombatantów, samorządowców – władz miejskich i powiatowych; parlamentarzystów, młodzieży szkolnej. Wieniec w imieniu Miasta i Gminy złożyli – Michał Cichocki burmistrz wraz z zastępcą Jackiem Materą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Kowalczykiem. Następnie pod przewodnictwem Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowano w kierunku Alei Katyńskiej, gdzie symbolicznie wmurowano tablice i zapalono znicze w obecności przedstawicieli Rodzin Katyńskich. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Daria Pol ze Studia Piosenki Miejsko – Gminnego Domu Kultury, wykonując pieśń „Gdzie są chłopcy z tamtych lat”.

Drugi dzień obchodów rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny celebrowana przy ołtarzu polowym przez ks. prał. Andrzeja Zaparta i ks. Dariusza Błesznowskiego. Wspaniałą ucztą słowa była recytacja poezji patriotycznej w interpretacji wspaniałego aktora teatralnego i telewizyjnego, Prezesa Związku Artystów Scen Polskich Olgierda Łukaszewicza. W tym dniu nie zapomniano także o najmłodszych, którzy 1 września po raz pierwszy zasiedli w ławach szkolnych – dokonano poświęcenia podręczników i przyborów szkolnych z życzeniami pomyślności i samych „6” w dzienniku. 31 sierpnia to także 34 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, które stało się zalążkiem powstania „Solidarności”. Była to okazja, aby Burmistrz Michał Cichocki wręczył okolicznościowy list Helenie Obara, która miała „wielki wkład w szerzenie idei ruchu solidarnościowego na ziemi koneckiej”.

Na zakończenie Mszy Św. burmistrz Michał Cichocki przypomniał wszystkim słowa Św. Jana Pawła II , który wielokrotnie mówił, że „To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu”.

W godzinach popołudniowych mieszkańcy mogli podziwiać wystawę plenerową „Wrzesień 1939 r.”, pokazy kawalerii oraz wyposażenie i uzbrojenie z okresu II Wojny Światowej, które odbyły się w Parku Miejskim w Końskich. Klamrą spinającą całość tegorocznych uroczystości były występy: „Teatru Muzycznego nad Kamienną – Starachowianie”, zespołu estradowego „WIARUSY” oraz Studia Piosenki Miejsko - Gminnego Domu Kultury w Końskich, które zostały nagrodzone wieloma brawami.