W niedzielę pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Miasta Końskie Drukuj Email
(2014-09-04)
W niedzielę 31 sierpnia br. w miejscowości Dąbrówka w gminie Aleksandrów powiat opoczyński, pożegnaliśmy Honorowego Obywatela Miasta Końskie, Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. „Znicz”.
 
Uroczystości pogrzebowe, gdzie celebrowana była msza św. odbyły się w kościele parafialnym pw. św. Rozalii w Dąbrówce. Następnie kondukt żałobny w asyście żołnierzy Kompanii Honorowej udał się w procesji na miejsce spoczynku Jana Zbigniewa Wroniszewskiego.

W ostatniej drodze Honorowego Obywatela Końskich uczestniczyła delegacja z gminy Końskie: burmistrz Michał Cichocki, zastępca Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Powiatu, radni Rady Miejskiej w Końskich, dyrektor Biblioteki Dariusz Kowalczyk oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i Żołnierze Armii Krajowej Okręg Kielecki Koło w Końskich.

Przypomnijmy, Jan Zbigniew Wroniszewski ps. „Znicz” urodził się 11 marca 1921 roku w Kaliszu – zmarł 27 sierpnia 2014 r.. Od 2005 roku Honorowy Obywatel Miasta Końskie, między innymi za współtworzenie w 1984 r. „Koneckiego Września”. Jan Zbigniew Wroniszewski był mocno związany z Końskimi, oraz Biblioteką Publiczną, w której w ramach bibliotecznego wydawnictwa ARSLIBRIS pt. "Końskie i powiat konecki 1939-1945” wydał cykl książek. Był autorem m.in. opracowań: Końskie i powiat konecki 1939-1945. Cz. 1. „Mieszkańcy Końskich w Kampanii Wrześniowej” oraz Końskie i powiat konecki 1939-1945. Cz. 2. „Mała wojna Majora Hubala”.

Uczeń tajnych kompletów Liceum w Końskich w czasie II wojny światowej. Ochotnik walczący w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego mjra "Hubala". Działał w konspiracji, organizator punktu wydawniczego tajnej prasy w Końskich. Członek koneckiej organizacji Armii Krajowej. Żołnierz podziemia, walczący w zgrupowaniu "Robota". Aresztowany w grudniu 1943 r. Więzień obozu koncentracyjnego w Gusen. Gromadził i opracowywał materiały poświęcone wojennej historii Końskich i Ziemi Koneckiej. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych.