Aktualności arrow ZAPYTAJ BURMISTRZA arrow Kompleks pałacowo-parkowy; zmiany w wyglądzie miasta
Kompleks pałacowo-parkowy; zmiany w wyglądzie miasta Drukuj Email
(2008-09-20)

Pytanie 1: Moje pytanie dotyczy kompleksu pałacowo-parkowego. Czy wiadomo już kto zostanie właścicielem tego terenu? Cała ta procedura przeciąga się w czasie powodując niszczenie całej zabytkowej infrastruktury. Ja, jako konecczanin rozumiem tą skomplikowaną sytuację, ale moi znajomi, którzy zwiedzają miasto maja wrażenie, że miasto nie dba o swój wizerunek. Kiedy ten wizerunek ulegnie zmianie?

Pytanie 2: Jak wyglądają sprawy związane z rewitalizacją centrum Końskich? Czy można się spodziewać w najbliższym czasie kompleksowych zmian w wyglądzie tego miejsca?

 Pozdrawiam serdecznie

 ODPOWIEDŹ 1: Niestety, nadal nie ma pewności, co do ostatecznych rozstrzygnięć własnościowych zespołu pałacowo - parkowego. Chciałbym przypomnieć, że od chwili wniesienia roszczeń przez spadkobierców dawnych właścicieli mija już dziesięć lat i sprawa jest ponownie w punkcie wyjścia (oczekujemy na decyzję administracyjną wojewody). Nadzieję na szybką i korzystną zmianę dają zapowiedzi przyjęcia jeszcze w tym roku przez sejm ustawy reprywatyzacyjnej, która zaspokoiłaby oczekiwania spadkobierców. Bez rozstrzygnięcia problemów własnościowych rzeczywiście niewiele można zrobić.  Czy mogłoby to być załatwione szybciej? Teoretycznie tak, wszystkie instytucje publiczne  (Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe i Gmina) musiałyby solidarnie uznać roszczenia. A wtedy - albo odkupić cały kompleks od spadkobierców, albo liczyć na to, że oni będą mieli pomysł i pieniądze na inne, niż administracja wykorzystanie budynków i ich odnowienie. W pierwszym przypadku chodzi o naprawdę duże pieniądze, w drugim - cóż, jak dotąd nie przedstawiono nam innego - niż sprzedaż gminie - pomysłu. A budynki opuszczone i bez należytej opieki to w krótkim czasie zabytkowa kupa gruzów. Czekamy, więc niecierpliwie na ustwę reprywatyzacyjną.

ODPOWIEDŹ 2: Gmina Końskie ma opracowany Program Rewitalizacji i zamierza wystąpić o jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nabór wniosków przewidziany jest na okres od 1 do 31 października br. Nasz wniosek obejmuje ścisłe centrum miasta (obszar zamknięty między ulicami: Piłsudskiego, Kazanowską, Strażacką, ks. Granata i Zamkową, łącznie z placem Kościuszki). Projektowany zakres to: przebudowa linii energetycznych niskiego napięcia, oświetlenia ulicznego, przebudowa chodników i części kanalizacji deszczowej. W rezultacie powinniśmy otrzymać coś na kształt kieleckiej ulicy Sienkiewicza, bez plątaniny napowietrznych przewodów, z ładnymi, stylowymi latarniami i chodnikami z trwałego i pięknego granitu ( stąd już w ubiegłym roku granitowe krawężniki), z odprowadzeniem wód deszczowych z rynien do kanalizacji. Z odtworzeniem rynku i - jeśli uda się to wszystko skorelować z budową obwodnicy - ograniczeniem w tym rejonie ruchu samochodowego. To oczywiście na razie plany, ambitne, ale realne. Niestety, mamy pewne opóźnienia w stosunku do pierwotnych zamierzeń. Do końca sierpnia mieliśmy otrzymać zamówioną w ubiegłym roku kompletną dokumentację na przebudowę oświetlenia, a konecki ZEORK - dokumentację na przebudowę linii niskiego napięcia ( sieci mają pójść pod ziemię we wspólnym wykopie), tymczasem wykonawca zgłosił nam potrzebę przedłużenia terminu ze względu na brak cyfrowych map do celów projektowych. Niemniej powinniśmy zdążyć.

Pisałem te odpowiedzi starając się maksymalnie - ze względu na charakter tej strony - ograniczać. Nie jest to łatwe, bo tematy są niezmiernie obszerne i dla mnie pasjonujące. Dlatego nie wiem, czy konieczne skróty i uproszczenia nie uczyniły odpowiedzi mało precyzyjnymi. Jeśli tak - przepraszam.

Z pozdrowieniami
Krzysztof Obratański

_______________________________________________________________________

W celu usprawnienia i poprawienia kontaktu Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego z mieszkańcami naszego miasta proponujemy Państwu dział ZAPYTAJ BURMISTRZA.
Możecie Państwo zadawać pytania dotyczące pracy urzędu, planów, problemów,
a także strategii rozwoju miasta.
  Odpowiedzi wraz z najciekawszymi pytaniami będziemy zamiszczać raz w tygodniu.

  
  Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć -> Wyślij pytanie