Aktualności arrow ZAPYTAJ BURMISTRZA arrow Zapytaj burmistrza - sygnalizacja; plan zagospodarowania
Zapytaj burmistrza - sygnalizacja; plan zagospodarowania Drukuj Email
(2008-09-10)

PYTANIE 1: Jako mieszkanka Końskich, która na co dzień porusza się zarówno pieszo jak i samochodem, chciałabym zapytać czy w najbliższych latach jest w planie zorganizowanie i zainstalowanie świateł sygnalizacyjnych na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ulicą Staszica(to skrzyżowanie koło dawnego "Polmo", gdzie ok. godz. 15 nie da się wyjechać z ul. Staszica na drogę z pierwszeństwem czyli ul Warszawską). Oprócz tego uważam że przydały by się z pewnością takie światła również na przejściu dla pieszych zlokalizowanym na ul. Warszawskiej(koło supermarketu Albert), gdzie dzieci chodzą do i ze szkoły i aż strach patrzeć a i przechodzić przez te "pasy", bo kierowcy jadący w kierunku Warszawy pędzą z nadmierną szybkością. Czasem trzeba czekać 10 minut by przejść bezpiecznie z powodu dużego ruchu na tym odcinku ul. Warszawskiej. Przejście dla pieszych w tym miejscu jest niebezpieczne nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci idących do i ze szkoły. Czy musi się wydarzyć jakaś tragedia(ktoś zginąć) by ktoś zwrócił uwagę na to niebezpieczne przejście dla pieszych?

W związku z tym pytam pana burmistrza: czy jest w planach powstanie instalacji świateł drogowych w w/w miejscach? Na przejściu wystarczyłoby zamontowanie światła które, gdy ktoś będzie chciał przejść to po prostu naciśnie przycisk i dla pojazdów jadących w kierunku Warszawy zapali się wtedy czerwone światło... Na pewno ułatwi to życie wielu mieszkańcom naszego miasta. 

     Bardzo serdecznie pana pozdrawiam.

                                                                                  Wioletta

ODPOWIEDŹ: Najpierw muszę się zastrzec: w sprawie ulic Warszawskiej i Staszica mam niewiele do powiedzenia zgodnie z niezbyt mądrym i dla większości niezrozumiałym podziałem kompetencji. Ulica Warszawska jest drogą wojewódzką ( podlega marszałkowi województwa ), ulica Staszica jest drogą powiatową ( podlega staroście koneckiemu ) a skrzyżowanie zawsze administrowane jest przez zarządcę drogi wyższej kategorii. Oczywiście mogę wnioskować, prosić i deklarować pomoc gminy. W przypadku zgłaszanych przez Panią problemów muszę powiedzieć, że były one wielokrotnie przedmiotem analiz, rozmów i korespondencji. Ich skromne jak dotąd efekty pozwolę sobie usystematyzować następująco:

1/ systemowym rozwiązaniem jest radykalne zmniejszenie ruchu na ul. Warszawskiej, możliwe po wyprowadzeniu ruchu tranzytowego poza centrum. Według ostatnich informacji ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg budowa obwodnicy ( przedłużenia ul. Kieleckiej ) powinna się rozpocząć w przyszłym roku. Przypominam, że to nasza gmina zapewniła wykonanie dokumentacji budowlanej, gotowej już od 2006 r. a sama inwestycja znalazła się na tzw. liście indykatywnej Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej ( po ostatnim, lipcowym przeglądzie listy przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z kwotą wsparcia planowaną na 72 mln zł ).

2/ wspólnie ze starostwem powiatowym proponujemy Świętokrzyskiemu Zarządowi Dróg przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania  ulic Warszawskiej i Staszica na tzw. małe rondo i ten postulat został już przez gminę wpisany do planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Doświadczenia wskazują, że rondo jest bardzo bezpiecznym typem skrzyżowania a jednocześnie nie blokuje okresowo ruchu, jak światła.

3/ ewentualność budowy sygnalizacji świetlnej wcześniej fachowcy ze ŚZDW wykluczyli. Ich zdaniem spowodowałoby to powstanie okresowych zatorów obejmujących nie tylko Warszawską, ale i ulice sąsiednie: Piłsudskiego, Starowarszawską, Wojska Polskiego i Targową. Możemy do tego wrócić - ich zdaniem - po budowie obwodnicy.

Nie wiem, na ile ta odpowiedź Panią satysfakcjonuje, ale tak to na dziś wygląda.

Dziękuję za pozdrowienia i pozdrawiam równie serdecznie.

 

PYTANIE 2: Witam, jestem spoza Końskich , posiadam kilka działek, które dostałem w spadku, chciałem się dowiedzieć czy gdzieś w internecie na waszych stronach można znaleźć plan zagospodarowania przestrzennego abym mógł sprawdzić status tychże działek ?  Serdecznie dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ: Gmina Końskie jest terytorialnie rozległa i sporządzenie planu miejscowego obejmującego cały jej obszar byłoby bardzo czasochłonne, trudne i bardzo, bardzo drogie. Wykonujemy więc plany miejscowe fragmentami, zgodnie z potrzebami urbanistycznego ładu. Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przesądza o ogromnej szczegółowości planów ( skala 1:1000 ), publikacja ich w Internecie pochłaniałaby mnóstwo pamięci, dlatego proponuję złożenie drogą internetową zapytania o status Pana działek. Po podaniu ich numerów i miejscowości uzyska Pan odpowiedź, czy dla tego obszaru jest opracowany plan i co z niego wynika, lub - jeżeli nie ma obowiązującego planu - jakie przeznaczenie gruntów zakłada Studium Uwarunkowań.

Dziękuję za pozdrowienia. Wzajemnie.

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć -> Wyślij pytanie