Zapytaj burmistrza - konecka kolej Drukuj Email

(2008-09-04)

Pytanie: Chciałbym penie Burmistrzu poruszyć sprawę kolei w naszym rejonie. Jak wiadomo ruch samochodowy z roku na rok zwiększa się w kierunku na Skarżysko. Oczywiście są to samochody osobowe jak i ciężarówki. Czy jest jakiś plan by ożywić prawie wymarłą linie kolejowa nr 25? Widząc Master Plan dla kolei zaprezentowany przez Ministerstwo Transportu linia ta ma być wyremontowana do prędkości 120 km na godzinę. Jednak plany te sięgają w przyszłość do 2030 roku. Mnie interesuje jaka będzie najbliższa przyszłość.

Czy zwiększenie liczby pociągów tylko na trasie Końskie - Skarżysko z wybudowaniem parkingu dla samochodów w Końskich w myśl projektu ''Parkuj i jedź'' nie spowodowało by, że ludzie powoli zaczęli by wracać znowu do kolei? Naprawdę brak jest w naszym mieście sensownych połączeń kolejowych. Marszałek województwa obiecywał autobus szynowy. Teraz mówi się tylko o wadach takich pojazdów kupionych poprzednio. Ale te pieniądze są i należałoby je wydać. Może jeżeli tabor wyprodukowany przez polską firmę nie spełnia wymogów, to należałoby poszukać innych producentów, nawet z uwzględnieniem ofert zagranicznych, jak to miało miejsce w innych województwach?

Dlatego moje pytanie brzmi:

Co władze miasta planują zrobić, by mieszkańcy mogli w sposób szybki i wygodny dostać się zarówno do Skarżyska jak i Łodzi?

Z poważaniem  Grzegorz Tura 

Odpowiedź: Problem, który Pan porusza jest bardzo ważny, ale samorządu gminnego dotyczy tylko marginalnie, bo znacznie przekracza jego uprawnienia. Nie istnieje coś takiego w mieście wielkości Końskich jak miejskie połączenia kolejowe, a sama kolej jest państwem w państwie. To nie znaczy, że może nam być zupełnie obojętne, co się z koleją dzieje - inną jest jednak rzeczą, jaki możemy mieć na to wpływ. Przechodząc do konkretów: w sierpniu Urząd Marszałkowski w Kielcach wystąpił do gmin z prośbą o zaopiniowanie projektu wyznaczenia i modernizacji tzw. Korytarzy Transportu Kolejowego, włączonych do ogólnoeuropejskiego systemu. W naszym województwie jest kompletna plaża, ale interesujący jest pomysł połączenia Łodzi z Centralną Magistralą Kolejową w Opocznie. Dlatego wspólnie z burmistrzami i prezydentami północnej części województwa (Końskie, Stąporków, Skarżysko, Starachowice, Sandomierz), samorządowcami z Opoczna i z woj. podkarpackiego opracowaliśmy propozycję przedłużenia nitki Łódź - Opoczno do Rzeszowa. Uzyskaliśmy deklarację wsparcia ze strony parlamentarzystów i zarządów trzech regionów, wskazując na ewidentne korzyści (CKM to linia głównie pasażerska, KTK zaś miałyby znaczenie głównie gospodarcze, dla przewozów towarowych, wyprowadzając na tej nitce ruch na kierunku ukraińskim z centrum (Łódź, Warszawa), północy (Szczecin) i zachodu (Poznań). W wyniku ewentualnej modernizacji linia uzyskałaby pełną elektryfikację trakcji i zdolność do obsługi ruchu kolejowego z prędkością do 160 km/h. Czy to się uda? Nie wiem, najmniej zależy tu od naszej gminy, która całym sercem będzie kibicować przedsięwzięciu.

Pozdrawiam Krzysztof Obratański

 

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć -> Wyślij pytanie