Uroczyste otwarcie obwodnicy w Końskich Drukuj Email
(2014-01-03)
W poniedziałek 30 grudnia 2013 r., pomiędzy Dyszowem a Kornicą, odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji drogowej pn. „Budowa obwodnicy Końskich na drodze wojewódzkiej nr 728”. Nowo wybudowana obwodnica w znacznym stopniu ograniczy uciążliwy dla mieszkańców Końskich ruch tranzytowy przebiegający przez centrum miasta.
 
Przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej 728 ma swój początek na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 74 i przebiega przez miejscowości: Sielpia, Gatniki, Wincentów i Brody. Następnie w Końskich krzyżuje się z drogą krajową nr 42 i przebiega nowym śladem jako obwodnica o ponad 4-kilometrowej długości. Całkowita długość przebudowanej i nowo wybudowanej drogi wojewódzkiej to prawie 16 km. Wartość tej inwestycji to ok. 135 mln. w tym 82 mln. pochodziło z Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013”.

Ważnym elementem tej inwestycji były zabezpieczenia wynikające ze spełnienia standardów i wymagań przepisów ochrony środowiska. Wykonane zostały też nowe obiekty inżynierskie, jak np. wiadukt nad istniejącą linią kolejową, most nad rzeką oraz kładka w Sielpi w kształcie żagla.

Poświęcenia nowo wybudowanej obwodnicy dokonał ks. dziekan Andrzej Zapart – proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich, natomiast uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: pani Stępień, mieszkanka Dyszowa wraz z córką, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Jan Maćkowiak – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Michał Cichocki – burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich, Bogdan Soboń – starosta konecki, Dariusz Szewczyk – wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Damian Urbanowski – dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Henryk Małysz – prezes Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów z Gliwic.

Burmistrz Michał Cichocki skierował słowa podziękowania do inwestorów i wykonawców tej inwestycji. Natomiast Jan Maćkowiak – członek Zarządu Województwa podkreślił, że z obwodnicy cieszyć się będą zarówno mieszkańcy Końskich z powodu wyprowadzenia z miasta ruchu tranzytowego i turyści, którzy szybciej i wygodniej dojadą do Sielpi.

Bezpośrednio po przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości przejechali nową obwodnicą na parking przy kładce w Sielpi, gdzie uroczyście podpisano umowę na realizację projektu "Trasy Rowerowe". Nowo wybudowana ścieżka rowerowa od Sielpi do Końskich będzie częścią wielkiego projektu rowerowego, który do końca 2015 roku obejmie województwa świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. Łącznie powstanie ok. 2000 km nowych ścieżek rowerowych, z czego 190 w woj. Świętokrzyskim.