Aktualności arrow Miasta Partnerskie arrow Kronika współpracy arrow Grupa nauczycieli ze szkoły niemieckiej gościła w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli
Grupa nauczycieli ze szkoły niemieckiej gościła w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli Drukuj Email
(2013-12-04)
W dniach 25 -27 listopada br. w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli gościliśmy delegację z Niemiec, w skład której wchodzili Bianka Kachel, Simone Ernst, Ingo Kecke i Torsten Franke.
 
Wizyta zainicjowana została przez byłą posłankę do Landtagu, Biankę Kachel, która piastowała także urząd burmistrza i jest emerytowaną nauczycielką. Podczas swojego pierwszego pobytu w sierpniu 2013r. w Końskich, Bianka Kachel wysunęła propozycję nawiązania współpracy partnerskiej z jedną ze szkół w gminie Końskie. Wybór padł na Zespół Szkół w Stadnickiej Woli. Dzięki staraniom pani Kachel i jej zaangażowaniu, projekt ten patronuje niemieckie ministerstwo kultury. Pozostała część delegacji to: dyrektor Szkoły w Bad Süderode Simone Ernst i dwaj nauczyciele pracujący w tej placówce. Dyrektor Zespołu Szkół W Stadnickiej Woli Czesław Staciwa nawiązał kontakt ze stroną niemiecką we wrześniu tego roku. Rozmowy zaowocowały przyjazdem niemieckiej delegacji do Końskich i wizytą w szkole.

W czasie trzydniowej wizyty goście z Niemiec spotkali się z Burmistrzem Miasta i Gminy Końskie Michałem Cichockim, zastępcą Krzysztofem Jasińskim oraz

Krystyną Milczarek - Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. W trakcie tego spotkania ważnym punktem była wymiana doświadczeń, a także stworzenie koncepcji partnerstwa na najbliższą przyszłość. Dyskutowano nad możliwością realizowania zaproponowanych przez obie szkoły innych projektów. W celu lepszego poznania szkoły partnerskiej, goście hospitowali zajęcia z języka niemieckiego, zajęcia specjalistyczne (rewalidacyjne w tym logopedyczne), jak również zwiedzili szkołę, poznali specyfikę i warunki pracy. W czasie pobytu w Końskich goście mieli możliwość zwiedzania miasta i poznania jego historii.

Pani dyrektor Szkoły Wspierającej w Bad Süderode skierowała do dyrektora Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli Czesława Staciwy zaproszenie do odwiedzenia ich placówki wiosną 2014r. wraz z delegacją nauczycieli. Wizytę gości z Niemiec koordynowała nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli Karolina Ludwikowska.

Goście nie kryli swojego zadowolenia z wizyty w szkole i wyjechali pełni entuzjazmu i optymizmu odnośnie przyszłych wspólnych działań. Już następnego dnia otrzymał pan dyrektor Czesław Staciwa list z podziękowaniami i propozycje pierwszych wspólnych przedsięwzięć.